İnfertilite Kısırlık Nedir ?

İnfertilite kısırlık ; Korunulmadığı halde 1 yıl veya daha fazla sürede gebelik oluşmaması durumudur. Bu tanımı yapabilmek için daha önceleri 6 ay süreyle düzenli ilişkide bulunulması gerekirdi. Ancak  son yıllarda en az bir yıl süre geçmiş olması gerektiği üzerinde fikir birliği oluşmuştur.

Her türlü üreme organları sağlıklı olan çiftlerde bile (yumurtlama dönemi, tüpler ve sperm nitelik ve nicelikleri) her gün cinsel ilişkide bulunulması ile bir aylık adet sürecinde  gebelik oluşması şansı %20 civarındadır. Birkaç ay gebe kalamamak hastaları paniğe sevk etmektedir. Kötü bir tesadüf olabileceğinden, endişe edilmemelidir. Gebe kalamayanların içinde bulunduğu duruma verilen isim “infertilite” dir. Kısırlık tanımlaması eskiden kullanılan bir tanım olup biraz ağır kaçmaktadır.

Primer infertilite Nedir ?

Hastalarda hiç bir şekilde gebelik oluşmamışsa primer infertilite, daha önce gebe kalmış olan biri tekrar gebe kalmak istediği halde gebe kalamıyorsa sekonder infertilite denir. Primer birincil sekonder ise ikincil demektir.

Kadınlarda Yumurta Rezervi

infertilite kısırlık yapılan istatistiklere göre düzenli cinsel hayatı olan çiftlerden %84 ü ilk yıl, %92 si ikinci yıl sonunda gebe kalabilmektedir. Kadınlarda yaş ilerledikçe, yumurta rezervine bağlı olarak gebelik oranları düşmekte. Aynı anda düşük yapma olasılıkları ve anomalili bebek doğurma riskleri artmaktadır.

Tüm çiftlerin yaklaşık %15 inde infertilite ilgili sorunlar belirli düzeyde görülmektedir. İnfertilite tanısı konulan çiftler içinde yaklaşık olarak %30 erkek, %30 kadın infertilitesi olup  %10 her ikisinden kaynaklanmaktadır. %25 sebebi açıklanamayan ve %5 ise diğer sebeplere bağlı olan infertiliteler olarak karşımıza çıkarlar.

Siz not bırakın biz arayalım!

error: Content is protected !!
× Whatsapp Hattı