Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Kalitesini Artırmak

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Kalitesini Artırmak
Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Kalitesini Artırmak

Tüp bebek uygulamasında yumurta kalitesini artırmak, tüp bebek tedavisindeki en önemli konulardan bir tanesidir. Tüp bebek tedavisi kapsamında yumurta sayısını artırmak mümkün olmamakla birlikte yumurta kalitesini artırmak imkan dahilindedir. Yumurtanın kalitesi doğurganlığın en önemli etkenlerinden bir tanesidir.

Yumurta kalitesi ve sayısı, ilgili kimsenin yaşının ilerlemesi gibi sebeplerle olumsuz etkilenebilmektedir. Yumurta kalitesini ilgili kimse yaşam standartlarını yani alışkanlıklarını değiştirerek artırabilmektedir. Yumurta sayısı konusunda ise anne adayının tek yumurtası olması yeterlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yumurtanın Önemi Nedir?

Yumurtanın kalitesinin önemi, gerek yumurtanın döllenmesi döneminin gerekse hamilelik döneminin rahat geçmesi için büyük önem arz etmektedir. Döllenme sürecinde yumurtanın döllenme ihtimali, yumurtanın ve spermin kalitesine göre farklılık göstermektedir. Yani kaliteli yumurta ve sperm daha hızlı bir şekilde döllenmektedir. Aynı şekilde gebelik döneminin sağlıklı ve başarılı bir şekilde sonuç vermesi de yumurta ve spermin kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

Yumurta Kalitesini Artıran Program Nedir?

Yumurta kalitesinin artıran program, hamile kalmayı düşünen anne adayının hamilelik döneminden önce yaşam standartlarını yani alışkanlıklarını değiştirerek yumurta kalitesinin artırılmasını sağlayan bir programdır. Yumurta kalitesini etkileyen farklı etkenler bulunmaktadır. Yumurta kalitesini olumsuz yönde etkileyen etkenler ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Anne adayının kronik bir hastalığa sahip olması
 • İlgili kimsenin genetik sebeplerden dolayı yumurta yetmezliği rahatsızlığına sahip olması
 • İlgili kimsenin sigara, alkol ve uyuşturucu madde benzeri maddeleri tüketiyor olması
 • İlgili kimsenin yumurtalıklarına zarar verecek hastalık geçirmiş olması
 • İlgili kimsenin başka hastalıklardan dolayı geçirdiği ve geçireceği ameliyatların yumurtalıklara zarar verebilecek ameliyatlar olması
 • İlgili kimsenin yaşı

Yumurta kalitesini yukarıda saydığımız nedenler olumsuz yönde etkilemekle birlikte bu etkenler ilgili kimsenin çocuk sahibi olamayacağı anlamına gelmemektedir. Bu etkenlerden birkaçını yapan kimseler yumurta kalitesini artırma programı ile yumurta kalitesini artırarak gebe kalabilmektedir. Yumurta kalitesini artıran program 3 ay boyunca uygulanmalıdır. Yumurta kalitesini artırma programı kapsamında sayılabilen unsurlar ise şu şekildedir:

 • Kan akımını hızlandırmak ve artırmak
 • Kan hücrelerinde yeterli oksijen alımını sağlamak
 • İlgili kimsenin kötü alışkanlıklardan uzaklaşarak sağlıklı bir yaşamı tarzını benimsemek
 • İlgili kimsenin stresten uzak bir hayat tarzını benimsemesi
 • Yumurta kalitesini olumsuz yönde etkileyen içecek ve yiyecekleri tüketmeyi bırakmak
 • Doktor muayenesinden sonra gerek görülmesi halinde takviye alınması
 • İlgili kimsenin sağlıklı beslenmeye dikkat etmesi

Yumurta Kalitesinde Hormon Dengesinin Sağlanması

Yumurta kalitesinde hormon dengesi, yumurta kalitesinin artırılması için oldukça önemli bir etkendir. Hormon dengesi herhangi bir sebeple bozulabilmektedir. Bozulan hormon dengesi de yumurta kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Hormon dengesini ilgili kimse bazı yiyecekleri tüketerek sağlayabilmektedir. Hormon dengesinin sağlanması amacıyla tüketilebilecek yiyecekler ise şu şekildedir:

 • Zencefil
 • Böğürtlen
 • Susam
 • Zerdeçal
 • Kabak çekirdeği
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Brokoli
 • Yoğurt
 • Tatlı patates
 • Somon balığı
 • Badem
 • Zerdeçal

Yumurta Kalitesi İçin Kan Akımı ve Yeterli Oksijen Alımı Nedir?

Yumurta kalitesini artırmak için kan akımı ve yeterli oksijen alımı, yumurta kalitesinin artırılması için ilgili kimsenin alabileceği en önemli kararlardan bir tanesidir. Kan akımı ve yeterli oksijen alımı yumurta kalitesini çok etkilemektedir. Hatta kaliteli bir yumurta için yumurta hücrelerine oksijen oranı açısından zengin kanın ulaşabilmesi gerekmektedir. Yumurta kalitesini artırmak isteyen kimselerin kan akımı ve yeterli oksijen alımını sağlamak için yapabilecekleri ise şu şekildedir:

 • Özellikle adet dönemi bittikten sonra kasık bölgesine yapılan masaj kan akımı ve oksijen alımı için oldukça önemli bir konudur. Kasık bölgesi masajı ilgili kimseler tarafından haftada 4 kez uygulandığında oldukça yararlı olmaktadır.
 • İlgili kimseler tarafından düzenli egzersiz yapılması kan akımını ve oksijen alımını olumlu yönde etkilemektedir.
 • İlgili kimsenin günlük 2 litre su içmesi hem yumurta kalitesi açısından hem de diğer sağlık problemlerinin yaşanmaması açısından oldukça önemli bir etkendir.

Yumurta Kalitesi için Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Yumurta kalitesinin artırılması için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemesi yumurta kalitesinin tekrar kazanılması için çok önemli bir etkendir. Kadınlar ilk doğdukları andan itibaren milyonlarca yumurta hücresini bünyelerinde bulundurmaktadır

. Ancak daha sonra çevresel faktörler sebebiyle ilgili kimselerin yumurta kalitesi ve sayısı düşebilmektedir. Sağlıksız bir hayat tarzı diğer hastalıklara davetiye çıkardığı gibi yumurta kalitesini de oldukça olumsuz etkilemektedir. Yumurta kalitesini düşüren sağlıksız hayat tarzı ilgili kimsenin alışkanlıklarını değiştirmesi ile birlikte ortadan kalkacak ve yumurta kalitesi de bu değişimden olumlu yönde etkilenecektir.

Yumurta kalitesini artırmak ya da korumak isteyen kimselerin aşırı kilodan ve aşırı zayıflıktan kaçınması, düzenli spor yapması, vücuduna yetecek seviyede sıvı tüketmesi, düzenli ve sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Yumurta kalitesini düşüren bir diğer önemli etken de uyku düzeninin bozuk olmasıdır. Uykusuzluk sorunu hormon dengesinin bozulmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir.

Hormon dengesinin bozulması ile birlikte ilgili kimsenin yumurta kalitesi de bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedir. İlgili kimsenin uyku düzenine dikkat etmesi yaşam standartlarını yükselteceğinden yumurta kalitesi de bu durumda olumlu biçimde etkilenecektir.

Yumurta Kalitesi İçin Stresten Uzak Durmak

Yumurta kalitesini artırmak için stresten uzak durmak, sadece yumurta kalitesini arttırmak için değil, sağlık problemlerinden kurtulmak adına da atabilecek en önemli adımlardan bir tanesidir. Stres kısırlığa neden olan bir durum değildir. Ancak her ne kadar kısırlığa sebep olmasa da yumurta kalitesinin düşmesinde oldukça önemli bir etkendir. Bu sebeple ilgili kimsenin stresten uzak durması yumurta kalitesini artırdığı gözlenmiştir.

Hamile kalamama korkusu da strese sebep olabileceğinden yumurta kalitesini olumsuz etkilemektedir. Aynı şekilde stresli bir işte çalışan kimseler de stresin olumsuz etkilerine maruz kalabilmektedir. Ancak ilgili kimseler bu konular üzerine düşündüklerinde stres oranları yükseldiği gibi dışardan gelen stresten uzak dur tavsiyeleri de stres oranını yükseltebilmektedir.

Bu durumun farkında olan kimseler kendilerine zaman ayırarak bu durumun içinden çıkabilmektedir. Günlük yapılan bir tempolu yürüme, evde ya da spor salonunda yapabileceğiniz yoga, gün içerisinde kendinize ayırdığınız kısa bir zaman stresten kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak her ne yaparsa yapsın stresten kurtulamayan kimselerin bu konuda uzmanlaşmış kimselerden destek almaları daha yararlarına olacaktır.

Sağlıklı Beslenme Yumurta Kalitesini Etkiler Mi?

Yumurta kalitesini artırmak için sağlıklı beslenme, yumurta kalitesini etkileyen en önemli nedenlerden bir tanesidir. Yumurta kalitesini artırmak isteyen kimseler sağlıklı ve düzenli beslenerek yumurta kalitesini artırabilmektedir.

Yumurta Kalitesi için Takviye Alımı Nedir, Uygulanır?

Yumurta kalitesini artırmak için takviye alımı, doktor tavsiyesiyle ve doktorun öngördüğü kullanım biçiminde kullanılmaktadır. İnternet ortamında oldukça sık karşılaşılan yumurta kalitesini artırma amacıyla satılan ürünlerin neredeyse hiçbiri yumurta kalitesini artıramamakta tam tersine olumsuz yönde etkileme ihtimalini bünyesinde barındırmaktadır.

Coezyme Q10 (CoQ10) yumurta kalitesi artırmak kapsamında oldukça etkili bir takviye üründür. Bu ürün dışında A ve E vitaminleri ve folik asit de yumurta kalitesini olumlu yönde etkileyen takviyelerdir. Yumurta kalitesinin artırılması konusunda diğer tüp bebek işlemlerinde olduğu gibi uzman ekibimizden destek alabilirsiniz.

Önceki İçerikGebelikte Folik Asitin Önemi
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisini Etkileyen Etkenler