Aşılama Tedavisi Nedir?

aşılama tedavisi nedir
aşılama tedavisi nedir

Tüp bebekte aşılama tedavisi nedir?

Aşılama tedavisi nedir? Gübrelemenin doğal olarak gerçekleşmesini sağlama umuduyla, yumurtlama anında bir kadının rahmine eş veya donör sperm yerleştirilmesini içeren bir prosedürdür.

Tüp bebekte aşılama tedavisi nasıl yapılır?

Aşılama tedavisi iki yöntemle çalışır: ilk önce, Sperm Donasyonu prosedüründen önce alınan ilaçlar, kadının prosedür için tam zamanında yumurtlamasına yardımcı olur.

İkincisi, işlem sırasında spermi doğrudan bir kateter ile kadının rahim içine yerleştirerek, spermin sonunda rahim ve yumurtaya girmeden önce vajina ve rahim ağzından yüzmesi gerekmez. Artık tek iş, yumurta fallop tüpüne girmeden önce rahimdeki yumurtayı bulmak.

Sonuç olarak, Aşılama tedavisi yumurtanın ve spermin doğal bir ortamda olacağından daha az engelle karşılaşmasını sağlar.

Aşılama tedavisi’ne nasıl hazırlanırım?

Herhangi bir kısırlık tedavisinin ilk adımı, Aşılama tedavisi’nin sizin için doğru olduğundan emin olmak için bazı rutin testler yapmaktır.

Yumurtalık rezervinizi test etmek için yapılan kan çalışmaları da dahil olmak üzere bu testler, doktorunuzun doğurganlığınızı anlamasına ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir plan tasarlamasına yardımcı olacaktır.

Fallop tüplerinizin açık olduğundan emin olmak için bir prosedür içeren kadın kısırlığı testine ek olarak, eşiniz de bir semen analizinden geçecektir.

Sonuçlarınıza bağlı olarak, bir Aşılama tedavisi için zamanlama yapılabilir.

Aşılama Tedavisi  Nedir?

Aşılama tedavisi kimin için gereklidir?

Siz veya eşiniz Polikistik Over Sendromu (PKOS) veya hafif erkek faktörü kısırlığı gibi hafif bir kısırlığa sahipseniz, Aşılama tedavisi sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Aşılama tedavisi ayrıca açıklanamayan kısırlığı olan kadınlar ve daha önce spermleri donmuş olan erkek partnerleri için iyi bir bahis olabilir.

Aynı zamanda, aynı cinsiyetten kadın çiftler, donör sperm kullanması gereken heteroseksüel eşler veya sperm donörünün yardımı ile kendi başlarına gebe kalmak isteyen bekar kadınlar gibi donör sperm ihtiyacı olan herkese yarar sağlayabilir.

Aşılama tedavisi acı verir mi?

Kateter rahim içine rahim ağzından sokulduğunda hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak çoğu kadın işlemi ağrılı bulmaz – özellikle de birkaç dakika sürdüğü için.

Aşılama tedavisi ile ikiz bebek sahibi  olabilir miyim?

Aşılama tedavisi prosedürünüzden önce yumurtalık uyarıcı ilaçlar kullanıyorsanız, çoklu gebelik riski vardır. İlaç vücudunuza mümkün olduğunca çok sayıda folikülü (yumurta içeren) olgunlaştırmasını söylediğinden, vücudunuzun yumurtlama sırasında birden fazla yumurta salması ihtimali vardır. Bu olursa, bir kadın ikizlere hamile kalabilir. Bu, Aşılama tedavisi vakalarının yüzde 10-20’sinde olabilir.

Aşılama tedavisi intrauterin döllenme fertilite prosedürü

Aşılama tedavisi’nin IVF’den farkı nedir?

Aşılama tedavisi ve Tüp Bebek Tedavisi In Vitro Fertilization (IVF) arasında, yumurtalık uyaran ilaç kullanan kadınların birçok olgun yumurta yetiştirmesi ve yumurtlamak için geçirdiği süreç dahil olmak üzere benzerlikleri vardır. Bununla birlikte, IVF’deki en büyük fark, yumurtanın, kadının vücudunun dışındaki spermlerle döllenmesidir. Bu, kısa bir yumurta alma prosedürü ile mümkün olmaktadır.

Daha sonra, kadının vücudundan alınan olgun yumurtalar, genellikle embriyo gelişiminin blastosist aşamasına kadar büyütülen ve kromozomal anormallikler için test edilen, Intracytoplasmic Sperm Injection (ICSI) adı verilen bir yöntemle sperm ile döllenir.

Yaşanabilir bir embriyo daha sonra Tek Embriyo Transferi’nin bir parçası olarak kadının rahmine aktarılır.

Aşılama tedavisinin maliyeti nedir?

Aşılama tedavisi IVF’den daha ekonomiktir ve popüler bir tedavi seçeneğidir.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisi ile Anne Olmak
Sonraki İçerikYumurta Bağışı İşlemi