Endometriozis Çikolata Kisti Kimlerde Görülür, Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata Kisti Tedavisi

Endometriozis Çikolata Kisti Kimlerde Görülür,  Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kisti denilen hastalık kadınların hamile kalmasını engelleyen bir hastalıktır. Çocuğu olmayan pek çok kadının birçoğunda çikolata kisti hastalığı (endometriozis) görülmektedir. Peki çikolata kisti en çok hangi kadınlarda görülür ve çikolata kistinin tedavi yolları nelerdir, bunlar üzerinde durmaya ve sizlere faydalı olacağınız umduğumuz bilgiler paylaşacağız.

Çikolata kisti yani diğer bir deyimle endometriozis, hemen her kadında görülebilen bir hastalıktır. İster doğum yapmamış kadınlarda olsun, isterse daha önce doğum yapmış kadınlar olsun adet gören her kadında bu hastalık görülebilir. Yaş olarak da yaş fark etmeksizin adet gören her kadında çikolata kisti görülme olasılığı bulunmaktadır.

Çikolata kistinde rahim içinde adet döngüsünde görev alan dokunun yumurtalık, tüpler ya da rahmi tutan bağlarda  ya da karın duvarın örten zarın üstünde yerleşmesiyle ortaya çıkar. Bu doku bazen göbek deliğinden burun deliğine kadar farklı yerlerden de çıkabilir. Normalde bu dokunun rahim içinde yer alması gerekirken rahmin dışındaki alanlara gitmesi bu hastalığı ortaya çıkartır. Bunun sonucunda kanamalar oluşabilir. Bu kanamalar zarar vermese de zaman içinde sancılı ağrılara neden olabilir. Bazen bu ağrı dayanılmaz şiddette olabilir.

Çikolata kisti olan bir kadın eğer hamile kalırsa hamile kaldığı dönem içinde bu kistlerin büyümesi durmaktadır. Ancak büyüme olmaması bu kistin ortadan kaktığı anlamına gelmez. Kist gebelik dönemi boyunca orada durmaktadır ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Çikolata Kisti İnfertilite (Kısırlık) Hastalığına Yol Açabilir

Kişinin adet dönemi döngüsü içinde yer alan ve her ay rahim içini uygun ortama sokan dokunun rahim dışında farklı alanlarda işlevini sürdürmesi çikolata kisti hastalığını ortaya çıkarır. Çikolata kistinin kısırlık yapması büyük ihtimalle olasıdır. Bu rahatsızlık kadınların yumurtalıklarında hasar sağlamaz ama tüplerin hareket yapısını bozarak rahim içindeki dokunun bozulmasına neden olarak infertilite yani kısırlığa yol açabilir.

Bu noktada yardım almak ve bu hastalıktan tam anlamıyla kurtulmak için bu kistlerin ilerleyişini ve büyümesini durdurmak gerekir. Bunun için de kesinlikle uzman bir doktora başvurarak bu hastalığın tedavisi konusunda yardım almak gerekir. Bu hastalığın kesin tanısı konduktan sonra kistlerin büyümesini ve ilerlemesini durdurmak için tedavi kesin şarttır. Uzman doktorunuz desteği ile bu kistlerden uygun tedavi yöntemiyle kurtulmak mümkün olabilmektedir. Geç kalmadan ve kistler çok büyümeden bir an önce tedavi olmakta yarar vardır.

Çikolata Kisti TedavisiEndometriozis Çikolata Kisti Kimlerde Görülür, Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların kısırlık, hatta ilerledikçe yumurtalık kanserine  bile neden olabildiği çikolata kisti tedavisi için öncelikle kesin tanı konduktan sonra bu hastalığın nasıl bir süreçte ilerlediğini saptamak için ve tedavi sonrasındaki takibinde de yararlanmak üzere CA125 diye adlandırılan bir belirteç kullanılabilir. Bunun dışında yumurtalıklarınızda ciddi bir hastalık olup olmadığını anlamak için doku tanısı yapılabilir. Bu tanı ile gerçekte bu hastalığın yol açtığı kesin sonuçlara öğrenilebilir.

Çikolata kisti görülen hastalar bir an önce tedavi edilmelidir. Çikolata kisti hastalığının tedavisi için kişiye göre farklı yöntemler kullanılabilir. Kistler çok büyük değilse öncelikle ilaç tedavisine başlanır. Bu ilaçlar olarak östrojen seviyesini azaltan tedaviler, aylık iğneler veya endometriozis hücrelerini baskılayıcı şekilde ilaçlar verilir.

Eğer kistler fazla büyükse bu noktada cerrahi müdahale gerekebilir. Eğer bu hastalık zamanında müdahale edilmezse hastalarda ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar olarak yumurtalık kapasitesinin düşmesi, tüp ve yumurta ilişkisinin bozulması, yumurta kalitesinin bozulması, kısırlık, bazı durumlarda da yumurtalık kanseri gibi çok ciddi hastalıklarda görülebilir. Bu bakımdan çikolata kistinin zamanında tedavisi oldukça önemlidir.

Önceki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Fiyatları 2023-2024
Sonraki İçerikAdenomiyozis Tedavisi