Fazla Kilo Tüp Bebek Başarısını Azaltır mı?

fazla kilo tüp bebek başarısını azaltır mı
fazla kilo tüp bebek başarısını azaltır mı

Fazla kilolar tüp bebek başarısını etkiler mi?

Kilolar tüp bebek başarısını azaltır mı? Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen kişilerde belli kriterler bulunması gerekir. Anne ve baba adayında bulunan üreme hücrelerinin sayısı kadar diğer sağlık durumları da önemlidir. Sağlık durumları arasında en önemli kriter anne adayının kilosudur. Kıbrıs tüp bebek merkezi olarak, hastalarımızı bu konuda bilgilendirmek amacıyla bu yazıyı paylaşıyoruz.

Evet aşırı kilolu olmak tüp bebek başarısını azaltmaktadır. Çünkü aşırı kilo vücudun rahat hareket etmesini engellemektedir. Vücutta bulunan aşırı yağlar hamilelik ile birlikte anne adayının sağlığını tehlikeye sokacaktır. Normal hamilelik veya tüp bebek hamileliği yaşayan kadınların zaten hamilelik döneminde kilo alacağı için daha önceden kilolu olması hamilelik dönemini zora sokacaktır.

Aşırı Kilo Tüp Bebek Başarısını Neden Etkiler?

Aşırı kilo durumu sadece dış görüntüyü etkilememektedir. Aşırı kilolu olma hali iç organların işleyişine zarar vermektedir. İç organların çalışma fonksiyonları aşırı kilolar yüzünden bozulmaktadır. Aşırı kilolu kadınların  istatistiklere göre yumurta sayısı, yumurta kalitesi kötüdür. Aşırı kilolar yumurta üretimini olumsuz etkilemektedir.

Tüp bebek tedavisi yapılan aşırı kilolu kadınlarda tüp bebek gebeliği yaşansa bile daha sonrasında vücut bu durumu kaldıramayacağı için düşük yaşanacaktır. Düşük riski aşırı kilolu insanlarda normal kilolu insanlardan daha fazladır. Genellikle aşırı kilolu insanlarda tüp bebek tedavisine başlamadan önce sağlıklı kilo vermesi önerilmektedir. Kilo verildikten sonra tüp bebek tedavisi yapılmalıdır.

Günümüzde bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin % 15’inden fazlası doğal yolla gebelik elde edememektedir. Kadından, erkekten veya her ikisinden de kaynaklanan faktörler dolayısıyla gebelik gerçekleşememektedir. 35 yaşından küçük kadınlar yaklaşık 1 yıl, 35 yaşından büyükler ise 6 ay korumasız cinsel ilişkide bulundukları halde gebelik elde edilemiyorsa kısırlık şüphesiyle doktora başvurulur. Doktor gereken testleri yapar ve gebeliğe engel durum belirlenir. İşte elde edilen bu sonuca göre de kısırlığın kimden ve neyden kaynaklandığı belirlenir. Kadında genellikle yumurtlama bozuklukları, rahim anomalileri, tüp tıkanıklığı gibi sebepler kısırlığa yol açmaktayken, erkekler sperm sayı, kalite ve canlılığının yetersiz olması ya da sperm kanallarının tıkanıklığı gibi sebepler kısırlığa yol açar. Kısırlığa sebep olan etkene göre üremeye yardımcı bir tedavi yöntemi belirlenir. Ancak günümüzde en başarılı sonuç alınan kısırlık tedavisi yöntemlerinin başında tüp bebek tedavisidir. Üremeye yardımcı diğer tedavi yöntemleriyle gebelik elde edemeyen çiftler, çoğu zaman tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olabilmektedirler. Ancak bazı etmenler tüp bebek tedavisi başarısını da olumsuz etkileyebilmektedir.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?
Sonraki İçerikSıcaklar Tüp Bebek Tedavisine Engel mi