Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır
tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır? ; Tüp bebek tedavisi ile günümüzde binlerce çift çocuk sahibi olmuştur. Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu yöntemlerden biridir. Doğru uzman seçimi, doğru ilaç tedavisi ile başarılı sonuca ulaşma oranı yüksektir.

Tüp bebek tedavisi yumurta sayısı az olan, sperm sayısı düşük olan, doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan kişilere uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisini doğal yollar ile çocuk sahibi olmaktan ayıran tek fark sperm ve yumurtanın dışarda birleşmesidir. Anne adayından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler laboratuvar ortamında özel bir kap içerisinde birleşmeye bırakılır. Yaklaşık olarak 3 veya 5 gün sonra döllenip embriyo haline gelince anne karnına transfer edilir. Tabi ki bu aşamadan önce yapılması gerekenler vardır. İlk olarak yumurtalar toplanmadan önce bu süreye kadar anne adayına ilaç tedavisi uygulanır. Burada amaç yumurtaları olgunlaştırıp daha kaliteli hale getirmektir. Ayrıca rahim kalınlığı da önemlidir. Başarılı bir gebeliğin oluşması için rahim kalınlığının belli bir oranda olması gerekir. Embriyo anne rahmine transfer edildikten sonra burada tutunabilmesi için rahmin hazır olması gerekir.

Embriyo transferi yapıldıktan sonra gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için kan testi yapılmalıdır. Kan testi gebelik hakkında en kesin sonuç veren testtir. Gebelik gerçekleştikten sonra doğuma kadar normal hamilelik ile aynı süreç devam etmektedir. Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Hastalar için Tüp bebek tedavisinde yaş sınırının çok önemlidir. Kadın yaşının 35-40 yaş arasında 6 ay, 40 ve yukarısında ise detaylı bir değerlendirmeden sonra bir an önce aşılama ve gerekirse tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır. Erkeklerde sperm sayısı ve hareketinin belirgin olarak azaldığının tespitinde veya hiç sperme rastlanmadığı durumlarda başka tedavilerle vakit kaybedilmemelidir.Bazen yapılan tüm araştırmalara rağmen ne erkekte ne de kadında makul bir sebep gösterilemez. Böyle bir durumda da beklemek yerine spermle yumurtanın buluşma şansını arttırmaya yönelik aşılama veya doğrudan tüp bebek tedavileri gündeme gelebilir. Bu tip durumlarda zmaan kaybetmek daha sonradan uygulanacak tedavilerde başarısızlığa sebep olabilecek durumların önünü açabilir.

Önceki İçerikYumurta Donasyonu Aşamaları
Sonraki İçerikFazla Kilo Tüp Bebek Başarısını Azaltır mı?