Yumurta Donasyonu Aşamaları

Yumurta Donasyonu Aşamaları; Yumurta donasyonu anne adayında bulunan yumurta yetersizliği, kalitesizliği gibi durumlarda başvurulan bir yöntemdir. Yumurta donasyonu doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin tedavi için seçtikleri bir durumdur. Yumurta donasyonu kısaca yumurtası yetersiz olan anne adayının başka bir bayanın yumurtası ile hamile kalmasıdır. Donör yani bağışçı denilen kişiler belli yaş aralığında sağlık testleri yapılan kişilerden seçilmektedir.

Yumurta Donasyonu Karar Aşaması

Çiftlerin bu tedaviye karar vermesi için ilk olarak anne adayının amh testi yaptırması gerekir. Amh testinde yumurtaların yetersiz olduğu tanısı konulduktan sonra donasyon işlemini ailenin onaylaması gerekmektedir.

Tedavi süreci

Yumurta donasyonuna karar veren anne adayına ilca tedavisine başlanır. Kullanılan ilaçlar hormon ilaçları olmakla birlikte anne adayında ciddi herhangi bir yan etkisi olmayan ilaçlardır. Burada amaç anne adayının rahmini gebeliğe hazırlamaktır. Bu süreçte tedavi olan çiftlere donör seçimi için seçenekler sunulur. Bazı aileler kendilerine benzemesi için aynı saç ve göz rengi gibi kriterlere önem vermektedir. Donör seçimi ve tedavi hasta gizliliği altında korunmaktadır. İlaçlar bittiği zaman baba adayı sperm vermeye gider. Aynı gün donörden alınan yumurtalar ile spermler labarotuvar ortamında özel bir kap içerisinde birleştirilmeye bırakılır. Üreme hücreleri birleşip embriyo haline geldikten 3 veya 5 gün sonra anne adayına transfer işlemi yapılır. Anne adayına transfer yapıldıktan sonra gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için kan testi yapılmalıdır. Yaşanılan gebelik normal gebelik ile aynı süreçte ilerlemektedir. Herhangi bir farklılık meydana gelmez.

[contact-form-7 id=”6512″ title=”Sizi Arayalım”]

Siz not bırakın biz arayalım!

İletişim Bilgileri

Magosa Tıp Merkezi Hastanesi – Eşref Bitlis Caddesi PK: 99450 Gazimagosa / KKTC

+90 548 860 6000
info@drhit.com

Haftaiçi : 09:00 - 18:00
Haftasonu : 08:00 - 13:00

error: Content is protected !!
× Whatsapp Hattı