Tüp Bebek Tedavisi ile Cinsiyet Belirleme

tüp bebek tedavisi ile cinsiyet seçimi
tüp bebek tedavisi ile cinsiyet seçimi

Tüp bebek ile cinsiyet seçimi, anne ve babanın tercihleri doğrultusunda doğacak bebeğin kız ya da erkek olmasının tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu tedavi işleminin etik açıdan farklı görüşleri bulunsa da teknik anlamda tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme mümkün olmaktadır.

PGT olarak bilinen genetik tanılama tedavisi, oldukça iyi oranda başarılar gösteren bir uygulama olarak bilinmektedir. Fakat bu tedavinin uygulanabilir olması için belirli şartların çiftler tarafından sağlanması gerekmektedir.

Cinsiyet belirleme tedavisinin, bebeğin anne rahminde belirmesinden önce yapılması mümkün olmaktadır. Yani tüp bebek tedavisine başlanmadan önce hekim ile görüşülerek, embriyo oluşumunun öncesinde istenen cinsiyete göre aşılama yapılması sağlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Tanılama Nedir?

Tüp bebekte genetik tanılama, cinsiyet belirleme işleminin literatürdeki adıdır. Bu çalışmanın aslında embriyoların mevcut genetik bozukluklarının düzenlenmesi açısından hizmete sunulduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde belirli şartlar halinde cinsiyet belirleme için de kullanıldığı bilinmektedir.

PGT sayesinde Down sendromu, Monozomi, Trizomi olarak bilinen genetik bozukluktan kaynaklanan hastalıkların kontrol edilerek ebeveynlerin tercihine bağlı olarak kürtaj işleminin yapılmasını olanak sunmaktadır.

Bu tedavi yönteminin içeriğinde farklı şekillerde uygulanan tedavi içerikleri bulunmaktadır. Bu tedavilerin seçimine doktorlar tarafından gereklilik durumuna göre karar verildiği bilinmektedir.

Cinsiyet Belirleme Tedavisinin Şartları Nelerdir?

Cinsiyet belirleme tedavisinin koşulları, tedavi merkezlerine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de uygulanması mümkün olmayan bu tedaviden yararlanmak için Kıbrıs’a giden gebeler bulunmaktadır. Tedavi almak için bilinen koşullardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Ailenin daha önce minimum 2 çocuğunun bulunması gerekmektedir.
  • Ailenin iki çocuğunun da aynı cinsiyette olduğunun belgelenmesi gerekmektedir.
  • Tedavi için uygun fiziksel ve ruhsal hazır bulunuşluk önemlidir.

Bu tedavinin uygulanması için klinik ile ön görüşme yapılması da zorunlu olmaktadır. Yapılan ön görüşmede hekim tarafından bazı testlerin yapılması istenmektedir. Test sonuçlarının akabinde tedavi için herhangi bir sorun olmadığı görüldüğünde cinsiyet belirleme tedavisi yapılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme tedavisini yapan hekimlerin bu alandaki etik tartışmalardan, cinsiyet belirlemeyi doğru bulan hekimlerden seçildiği bilinmektedir. Fakat dünya genelinde karşıt görüşü savunmakta olan hekimlerin de bulunduğu bilinmektedir.

Tüp Bebek Cinsiyet Seçiminde Etik Tartışmaları Nasıldır?

Cinsiyet seçiminde etik tartışmalar, genellikle dünya nüfusu üzerinde dengesizlik oluşturacağı yönünde olmaktadır. Tesadüfi olarak oluşan cinsiyet dağılımının belirli bir plan içerisinde olması halinde beklenmedik sonuçlarla karşılaşılabileceğini düşünen hekimler bulunmaktadır.

Bu tedavi işlemlerinde görüş karşıtlığının bir diğeri ise istenmeyen cinsiyet kavramının ortaya çıkacak olması olarak bilinmektedir. Örneğin kız bebeğin planlı bir biçimde dünyaya gelmesi halinde aile içerisindeki erkek bebeğin psikolojik olarak kötü etkilenmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu karşıt görüşlere rağmen yapılan cinsiyet belirleme tedavisinde alınan sonuçlarda bu tarz durumlarla karşılaşılmadığı göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir risk durumunun söz konusu olmadığı bilinmektedir.

Bu tedaviyi destekleyen görüş içerisinde ise ailenin genetik faktörlerinde bulunan bozuklukların da giderilmesi sağlandığı için tavsiye edildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra ailenin farklı cinsiyette çocuğunun da olması ile renkli bir aile ortamına sahip olunması tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Cinsiyet Belirlemede Yasal Kurallar Nelerdir?

Cinsiyet belirlemenin yasadaki yeri, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Güncel verilere göre Türkiye sınırları içerisinde bu tedavinin yapılması yasal değilken, Kıbrıs’ta tedavi yasal olarak yapılabilmektedir.

Türkiye içerisinde bu uygulamanın yapılabilmesi içinse doktor tarafından cinsiyet değişikliğinin rapor olarak sunulması gerekmektedir. Örneğin bir genetik bozukluk olması halinde tedavinin uygulanması sonucunda çocuk sağlıklı bir biçimde dünyaya gelebilmektedir.

Doktor raporu olmasına rağmen pek çok vatandaşın bu tedavi için Kıbrıs’ı özel olarak seçtikleri bilinmektedir. Kıbrıs’ın güzel bir havaya sahip olması ve yüksek standartlarda tedavi imkanı sunması avantajlı bir seçenek olarak tercih edilebilmektedir.

Bu tedavilerin Kıbrıs’ta uzun yıllardır yapılıyor olması da, gebeler için ekstra bir güven kaynağı olarak bilinmektedir. Bu nedenle alanında yetkin kişilerle bu tedaviyi almak isteyenlerin Kıbrıs’a öncelik vermeleri söz konusu olabilmektedir.

Cinsiyet Belirlemenin Başarı Oranları Nasıldır?

Cinsiyet belirleme başarıları, Kıbrıs özelinde oldukça yüksektir. Bu tedaviler konusunda oldukça tecrübeli hekimler bulunması nedeniyle başarılı tedavilerle karşılaşmanın mümkün olduğu bilinmektedir.

Cinsiyet seçimi tedavilerinin Kıbrıs’ta yapılanları üzerinden alınan istatistikleri, başarı oranının %99 bandında seyrettiği bilinmektedir. %1 olarak bilinen başarısızlık oranlarının altında da çoğunlukla farklı hastalıklar bulunması söz konusu olmaktadır.

Cinsiyet belirlemem tedavisinin aynı zamanda genetik bozuklukları düzeltmek için de kullanıldığı bilinmesi nedeniyle başarı oranlarının bu alanda da hesaplandığı bilinmektedir. Engelli bebeklerin anne karnında tedavisi, düşük durumları, büyük yaşlarda bebek sahibi olmak için uygulanan bu tedavinin en az risk ile uygulanabilmesi söz konusu olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme desteği almak isteyen gebelerin, bu tedaviye başlamadan önce Kıbrıs’ın güzel havası ile psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları sayesinde başarı oranlarının da ciddi düzeyde artış gösterdiği bilinen veriler arasında yer almaktadır.

Önceki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Doktoru
Sonraki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Merkezi