Tüp Bebek Tedavisi ile Cinsiyet Belirleme

tüp bebek tedavisi ile cinsiyet seçimi
tüp bebek tedavisi ile cinsiyet seçimi

Tüp bebek ile cinsiyet seçimi, anne ve babanın tercihleri doğrultusunda doğacak bebeğin kız ya da erkek olmasının tercih edilmesini sağlamaktadır. Bu tedavi işleminin etik açıdan farklı görüşleri bulunsa da teknik anlamda tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme mümkün olmaktadır.

PGT olarak bilinen genetik tanılama tedavisi, oldukça iyi oranda başarılar gösteren bir uygulama olarak bilinmektedir. Fakat bu tedavinin uygulanabilir olması için belirli şartların çiftler tarafından sağlanması gerekmektedir.

Cinsiyet belirleme tedavisinin, bebeğin anne rahminde belirmesinden önce yapılması mümkün olmaktadır. Yani tüp bebek tedavisine başlanmadan önce hekim ile görüşülerek, embriyo oluşumunun öncesinde istenen cinsiyete göre aşılama yapılması sağlanabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Tanılama Nedir?

Tüp bebekte genetik tanılama, cinsiyet belirleme işleminin literatürdeki adıdır. Bu çalışmanın aslında embriyoların mevcut genetik bozukluklarının düzenlenmesi açısından hizmete sunulduğu bilinmektedir. Fakat günümüzde belirli şartlar halinde cinsiyet belirleme için de kullanıldığı bilinmektedir.

Tüp Bebek Tedavisi ile Cinsiyet BelirlemePGT sayesinde Down sendromu, Monozomi, Trizomi olarak bilinen genetik bozukluktan kaynaklanan hastalıkların kontrol edilerek ebeveynlerin tercihine bağlı olarak kürtaj işleminin yapılmasını olanak sunmaktadır.

Bu tedavi yönteminin içeriğinde farklı şekillerde uygulanan tedavi içerikleri bulunmaktadır. Bu tedavilerin seçimine doktorlar tarafından gereklilik durumuna göre karar verildiği bilinmektedir.

Cinsiyet Belirleme Tedavisinin Şartları Nelerdir?

Cinsiyet belirleme tedavisinin koşulları, tedavi merkezlerine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’de uygulanması mümkün olmayan bu tedaviden yararlanmak için Kıbrıs’a giden gebeler bulunmaktadır. Tedavi almak için bilinen koşullardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Ailenin daha önce minimum 2 çocuğunun bulunması gerekmektedir.
 • Ailenin iki çocuğunun da aynı cinsiyette olduğunun belgelenmesi gerekmektedir.
 • Tedavi için uygun fiziksel ve ruhsal hazır bulunuşluk önemlidir.

Bu tedavinin uygulanması için klinik ile ön görüşme yapılması da zorunlu olmaktadır. Yapılan ön görüşmede hekim tarafından bazı testlerin yapılması istenmektedir. Test sonuçlarının akabinde tedavi için herhangi bir sorun olmadığı görüldüğünde cinsiyet belirleme tedavisi yapılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme tedavisini yapan hekimlerin bu alandaki etik tartışmalardan, cinsiyet belirlemeyi doğru bulan hekimlerden seçildiği bilinmektedir. Fakat dünya genelinde karşıt görüşü savunmakta olan hekimlerin de bulunduğu bilinmektedir.

 1. Cinsiyet belirleme tedavisi sadece tıbbi nedenlerle yapılabilir. Örneğin, kalıtsal bir hastalığın belirli bir cinsiyette daha sık görüldüğü durumlarda veya bir ebeveynin kalıtsal bir hastalığı diğer cinsiyete geçirme riskinin yüksek olduğu durumlarda uygulanabilir.
 2. Cinsiyet belirleme tedavisi sadece doğurganlık tedavisi uygulayan hekimler tarafından yapılabilir.
 3. Tedavi sırasında birden fazla embriyo üretilebilir ancak sadece bir embriyo anne rahmine transfer edilebilir.
 4. Tedavi öncesinde anne ve baba adaylarına tıbbi ve etik konularda danışmanlık verilmesi gerekmektedir.

Tüp Bebek Cinsiyet Seçiminde Etik Tartışmaları Nasıldır?

Cinsiyet seçiminde etik tartışmalar, genellikle dünya nüfusu üzerinde dengesizlik oluşturacağı yönünde olmaktadır. Tesadüfi olarak oluşan cinsiyet dağılımının belirli bir plan içerisinde olması halinde beklenmedik sonuçlarla karşılaşılabileceğini düşünen hekimler bulunmaktadır.

Bu tedavi işlemlerinde görüş karşıtlığının bir diğeri ise istenmeyen cinsiyet kavramının ortaya çıkacak olması olarak bilinmektedir. Örneğin kız bebeğin planlı bir biçimde dünyaya gelmesi halinde aile içerisindeki erkek bebeğin psikolojik olarak kötü etkilenmesi söz konusu olabilmektedir.

Bu karşıt görüşlere rağmen yapılan cinsiyet belirleme tedavisinde alınan sonuçlarda bu tarz durumlarla karşılaşılmadığı göz önünde bulundurulduğunda herhangi bir risk durumunun söz konusu olmadığı bilinmektedir.

Bu tedaviyi destekleyen görüş içerisinde ise ailenin genetik faktörlerinde bulunan bozuklukların da giderilmesi sağlandığı için tavsiye edildiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra ailenin farklı cinsiyette çocuğunun da olması ile renkli bir aile ortamına sahip olunması tercih sebepleri arasında yer almaktadır.

Cinsiyet Belirlemede Yasal Kurallar Nelerdir?

Cinsiyet belirlemenin yasadaki yeri, ülkelere göre değişiklik göstermektedir. Güncel verilere göre Türkiye sınırları içerisinde bu tedavinin yapılması yasal değilken, Kıbrıs’ta tedavi yasal olarak yapılabilmektedir.

Türkiye içerisinde bu uygulamanın yapılabilmesi içinse doktor tarafından cinsiyet değişikliğinin rapor olarak sunulması gerekmektedir. Örneğin bir genetik bozukluk olması halinde tedavinin uygulanması sonucunda çocuk sağlıklı bir biçimde dünyaya gelebilmektedir.

Doktor raporu olmasına rağmen pek çok vatandaşın bu tedavi için Kıbrıs’ı özel olarak seçtikleri bilinmektedir. Kıbrıs’ın güzel bir havaya sahip olması ve yüksek standartlarda tedavi imkanı sunması avantajlı bir seçenek olarak tercih edilebilmektedir.

Bu tedavilerin Kıbrıs’ta uzun yıllardır yapılıyor olması da, gebeler için ekstra bir güven kaynağı olarak bilinmektedir. Bu nedenle alanında yetkin kişilerle bu tedaviyi almak isteyenlerin Kıbrıs’a öncelik vermeleri söz konusu olabilmektedir.

Cinsiyet Belirlemenin Başarı Oranları Nasıldır?

Cinsiyet belirleme başarıları, Kıbrıs özelinde oldukça yüksektir. Bu tedaviler konusunda oldukça tecrübeli hekimler bulunması nedeniyle başarılı tedavilerle karşılaşmanın mümkün olduğu bilinmektedir.

Cinsiyet seçimi tedavilerinin Kıbrıs’ta yapılanları üzerinden alınan istatistikleri, başarı oranının %99 bandında seyrettiği bilinmektedir. %1 olarak bilinen başarısızlık oranlarının altında da çoğunlukla farklı hastalıklar bulunması söz konusu olmaktadır.

Cinsiyet belirlemem tedavisinin aynı zamanda genetik bozuklukları düzeltmek için de kullanıldığı bilinmesi nedeniyle başarı oranlarının bu alanda da hesaplandığı bilinmektedir. Engelli bebeklerin anne karnında tedavisi, düşük durumları, büyük yaşlarda bebek sahibi olmak için uygulanan bu tedavinin en az risk ile uygulanabilmesi söz konusu olmaktadır.

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme desteği almak isteyen gebelerin, bu tedaviye başlamadan önce Kıbrıs’ın güzel havası ile psikolojik olarak kendilerini hazırlamaları sayesinde başarı oranlarının da ciddi düzeyde artış gösterdiği bilinen veriler arasında yer almaktadır.

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Mümkün Mü?

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet seçimi mümkündür. Bunun için embriyoların laboratuvar ortamında geliştirilmesi ve genetik incelemelerin yapılması gerekmektedir. Bu sayede embriyoların cinsiyeti belirlenip, istenilen cinsiyetin seçilmesi mümkün hale gelmektedir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte cinsiyet seçimi, embriyoların genetik incelemeleri ile yapılır. Bu işlem, Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) adı verilen bir yöntemle gerçekleştirilir. Embriyoların gelişimi sırasında alınan hücrelerin genetik analizi yapılır ve bu sayede embriyonun cinsiyeti tespit edilir. İstenilen cinsiyete sahip embriyolar seçilerek anne rahmine yerleştirilir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Yasal Mıdır?

Tüp bebekte cinsiyet seçimi yasal bir işlemdir, ancak bazı ülkelerde sınırlamalara tabi tutulabilir. Bazı ülkelerde sadece cinsel hastalık taşıyan anne adaylarına veya genetik bir hastalığın ailenin geçmişinde bulunması durumunda uygulanabilir. Ancak Kıbrıs gibi bazı ülkelerde yasal düzenlemeler daha esnektir ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan aileler de cinsiyet seçimi yaptırabilirler.

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi Ne Kadar Başarılıdır?

Tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi, genetik incelemelerin doğru bir şekilde yapılması ve embriyoların sağlıklı olması durumunda oldukça başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. Başarı oranı genellikle %99’a kadar çıkabilir. Ancak hiçbir yöntem kesinlikle garanti veremez, bu nedenle cinsiyet seçimi yapılsa bile anne ve baba adaylarının sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için tüm önlemleri almaları önemlidir.

 1. Cinsiyet Seçimi Nedir?
 2. Cinsiyet Seçimi Nasıl Yapılır?
 3. Cinsiyet Seçimi İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?
 4. Cinsiyet Seçimi Yöntemlerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
 5. Cinsiyet Seçimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?
 6. Cinsiyet Seçimi Etiği ve Yasal Durum Nedir?
 7. Cinsiyet Seçimi Fiyatları ve Ülkeler Arası Karşılaştırmalar
 8. Cinsiyet Seçimi Tedavisinin Şartları Nelerdir?
 9. Cinsiyet Seçimi Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?
 10. Cinsiyet Seçimi Yöntemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları
 1. Cinsiyet Seçimi Nedir? : Bu başlıkta, cinsiyet seçiminin ne olduğu ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi verilebilir.
 2. Cinsiyet Seçimi Yöntemleri Nelerdir? : Bu başlıkta, cinsiyet seçimi için kullanılan yöntemler, teknolojiler ve tedaviler hakkında bilgi verilebilir.
 3. Cinsiyet Seçimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir? : Bu başlıkta, çiftlerin cinsiyet seçimini neden tercih ettikleri ve hangi durumlarda tercih ettikleri hakkında bilgi verilebilir.
 4. Cinsiyet Seçiminin Yasal Durumu Nedir? : Bu başlıkta, cinsiyet seçiminin hangi ülkelerde yasal olduğu, hangi koşullarda yasal olduğu ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi verilebilir.
 5. Cinsiyet Seçimi Etik Sorunları Nelerdir? : Bu başlıkta, cinsiyet seçimi ile ilgili etik sorunlar, tartışmalar ve görüşler hakkında bilgi verilebilir.
Önceki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Doktoru
Sonraki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Merkezi