Geç Yaşta Anne Olmak

geç yaşta anne olmak
geç yaşta anne olmak

35 yaş sonrası anne olmak, daha öncesinde anne olmak kadar kolay değilidir. Ayrıca 40 yaş üstü anne olmak isteyen bireylerin bu fikirlerini doktorları ile paylaşmaları ve onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri sağlıkları açısından oldukça önemlidir.

Doktorların ifadelerine göre 20’li yaşlarda yumurtalar en kaliteli durumdadır. En uygun dönem olarak adlandırılan bu dönem en doğurgan dönem olarak da adlandırılır. Otuzlu yaşlarda ise yumurta kalitesi orta kalite olarak adlandırılır. Verimliliği en düşük olan yumurtalar ise 40 yaş üstünde üretilenler. Bunun sebebi ise anne adayının genetik yapısı ve yıllar geçtikçe yumurtaların uğradığı baş etkenlerdir. Doktorlar, 37 yaş ve sonrasında hızlanan tüketimin yumurta verimliliğini de etkilediğini söylüyor.

Tıp biliminin her geçen gün geliştiği bu günlerde anne adaylarının gerekli bilince ulaşması ve doktorun sözünden çıkmadan hareket etmeleri durumunda geç yaşta anne olmak gayet mümkün.

Anne adaylarının bu yola çıkarken olabilecek en kötü durumları bilerek hareket etmesi ve kendilerini buna hazırlamaları süreçte en önemli unsur olarak görülüyor.

Geç yaşta anne olmak

Erken doğum, hamilelikten dolayı olan hipertansiyon, şeker hastalığı oranının artması ve daha başka da riskler barındıran 35 yaş üzereri hamilelikte dikkatli olunmalı ve bilinçli ilerleme bir an olsun elden bırakılmamalı.

Hamileliğin bir plan dahilinde olması, sağlıklı yaşamaya özen gösterilmesi, doktorun önerdiği ilaç,beslenme ve egzersiz programlarına bağlı kalınması durumunda riskler en aza indirgeniyor.

Önemli bir diğer unsur ise anne adaylarının yumurtalık rezervleri hakkında bilgi edinmesi. Kadınların biyolojik yaşları ile yumurtalıkları arasında bazen farklılıklar olabiliyor. Bunda dolayı hamileliğe karar verirken yumurtalık rezervinin öğrenimi çok önemli. Adet döneminin 2. Veya 3. Gününde ultrasonografi ile yumurta rezervi ve birçok bilgi edinilebiliyor. Yapılan testler sonucunda ise hamilelik erken önlemler ile kolay hale getirilebiliyor.

Geç anne olmak için tüp bebek tedavisi

40 yaş üstü anneliğin barındırdığı riskleri yukarıda belirtmiştik. Bunlara ek olarak bu dönemlerdeki doğumlarda sakat çocuk olma ihtimali ve gebeliğe bağlı komplikasyonlar artabilir. Tabi ki günümüz tıp gelişimi ile beraber bu ihtimaller bilinçli bir ilerleme ile düşürülebiliyor. Ve bu ihtimallerin düşmesinde tüp bebek yöntemi oldukça önemli bir yere sahip.

Tedavide uygulanan sperm ile yumurtalıkların verim ve kalite incelemelerinde embriyolar detaylı bir şekilde incelenip seçilebiliyor. Bu da down sendromunun dahil olduğu sakat doğum ihtimallerinin önüne geçebiliyor. Tedavilerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Önceki İçerikHamile Kalma Yöntemleri Nelerdir?
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisi