Hamile Kalmayı Kolaylaştırmak

neden hamile kalamıyorum
neden hamile kalamıyorum

Gebe kalmayı kolaylaştırmak bebek düşünen çiftler tarafından en sık araştırılan konu başlıkları arasındadır. Hamile kalmak isteyen kimseler sağlıklarına gereğinden fazla dikkat etmelidir. Normal günlük rutinleri hareketsiz bir yaşam ise bu yaşam tarzını bırakmalı spor yapmalı ve yediklerine içtiklerine dikkat etmelidir.

Hamileliğin en iyi geçirildiği dönem kadınlarda 20 ile 30 yaş arasıdır. Bu yaş aralığı dışında olan ve hamile kalmak isteyen anne adaylarının 20 ile 30 yaş arasındaki anne adaylarına göre daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Hamile kalma isteğinin ortaya çıkmasından sonra çiftler düzenli olarak cinsel ilişkiye giriyorlarsa ve 1 sene kadar bu istekleri doğrultusunda cinsellik yaşamaya devam ettikleri halde olumlu sonuç almamışlarsa taraflardan birinin kısır olma ihtimali gündeme gelebilecektir. Bu durumda kısırlık tedavisinin uygulanması gerekebilmektedir.

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için hamileliği engelleyen durumların iyi bilinmesi gerekmektedir. Gebe kalmayı engelleyen çok farklı sebepler olmasına rağmen gebeliğe engel olan en genel nedenler şu şekildedir:

 • Cinsel ilişkinin düzenli bir şekilde ilerlememesi ilk nedendir. Çiftler arasındaki cinsel ilişkinin haftada 2 kere düzenli olarak yapılıyor olması gerekmektedir. Bu düzenin olmaması hamile kalmayı engelleyebilmektedir.
 • Hamile kalmayı engelleyen durumlar arasında bir diğer önemli etken yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girilmemesidir. Çiftler yumurtlama dönemini takip etmeli ve bu dönemde cinsel ilişkiyi arttırmalıdır.
 • Fazla kilolu olmak ya da gereğinden az zayıf olmak hamile kalmayı engelleyen durumların başında gelmektedir.
 • Hamile kalmayı etkileyen bir diğer etken ise kadının emzirme döneminde olmasıdır. Bu dönemde hamile kalabilme ihtimali düşmekte ama daha sonra emzirme bittikten sonra normal haline geri dönmektedir.
 • Kadınlarda gebeliğin oluşabilmesi için düzenli bir hormon yapısına sahip olunması gerekmektedir. Düzensiz hormon düzenine sahip olan kadınların gebe kalma ihtimali azalmaktadır.
 • Kadınlarda yaşın ilerlemiş olması gebeliği engelleyen bir diğer etkendir.
 • Erkeklerde sperm kalitesinin dölleme için yeterli kaliteye sahip olmaması gebeliği engelleyen bir diğer önemli etkendir.
 • Kanser ilaçlarının kullanılması hamile kalma ihtimalini minimalize eden bir diğer önemli etkendir.
 • Diyabet, bağışıklık sistemini etkileyen problemler, kan pıhtılaşma sorunları, tiroit hastalıkları, genetik geçişe sahip hastalıklar gebeliğin oluşmasını etkileyen metabolik hastalıklardır.

Gebeliği engelleyen birbirinden farklı etkenler olduğundan çocuk sahibi olmak isteyen çiftler hayat alışkanlıklarını değiştirip düzenli egzersiz yapıp ve tükettikleri besinleri dikkatli şekilde seçmelerine rağmen olumlu sonuç almamışlarsa muayene olmaları daha yararlarına olacaktır.

Gebe Kalmak İçin Egzersiz Yapmak Önemli Midir?

Gebe kalmak için egzersizlerin önemi tahmin edildiğinden çok daha fazladır. Hamileliği gerek aşırı kilo gerekse aşırı zayıflık engelleyebilmektedir. Bu sebepten dolayı anne adaylarının hamilelik için ideal kiloya ulaşmaları hem kendileri hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Düzenli spor ve düzenli beslenme sağlıklı yaşamın en önemli destekçilerinden bir tanesidir. Düzenli spor ve besin tüketimi çiftlerin ideal kilolarına ulaşmaları için oldukça önemlidir. Spor yapmak arzuladığınız sağlıklı yaşama ulaşmayı gerçekleştirdiği gibi cinsel isteğinizin artabilmesini de sağlamaktadır.

Egzersiz yapmak her ne kadar sağlık açısından önemli olsa da gereğinden fazla yapılan egzersizler de hamile kalmayı engelleyebilmektedir. Haftada 4 ya da 5 kez yapılan ve orta zorlukta olan egzersizler amaçlanan hedefe ulaşılabilmesi için yeterlidir.

Stres Hamile Kalmayı Etkiler Mi?

Stres gebe kalmayı etkiler mi sorusu en çok sorulan sorulardan bir tanesidir. Stres hayatımızdaki her şeyi olumsuz etkilediği gibi hamile kalmayı da olumsuz etkilemektedir. Stresli bir hayat tarzı hamileliği engellediği gibi cinsel isteğin azalmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle anne ve baba adaylarının stres yönetimini öğrenmeleri ve rahatlamaları gerekmektedir.

Çocuk sahibi olmak isteyen eşler hayatlarının merkezine bunu aldıklarından dolayı başka bir şey düşünememektedir. Ancak bu durum kadının hamile kalmasını engelleyen en önemli etkenlerden bir tanesidir. Bu dönemde hem anne adayı hem de baba adayı kendisine zaman ayırmalıdır.

Hamile Kalmak İçin Tüketilebilecek Besinler Nelerdir?

Gebe kalmak için tüketilebilecek besinler anne ve baba adaylarının en çok araştırdığı konu başlıklarından bir tanesidir. Hamile kalmak isteyen anne adayları yediklerine dikkat ederek hem hamilelik için ideal kiloya ulaşabilecek hem de hamilelik için vücutlarında bulunması gereken vitaminlerin bulunmasını sağlayabileceklerdir. Annelerin hamile kalmak için tüketmelerinde yarar olan besinler şu şekildedir:

 • Yumurta hamilelik ihtimalini yükselten en önemli besinlerden bir tanesidir. Yumurtada bulunan A ve D vitamini hamilelik ihtimalini arttırmaktadır.
 • Et hem kısırlık ihtimalini azaltan hem de yumurtalıkları hareketlendirdiği için hamileliğe hazırlık döneminde tüketilmesi gereken besinlerden bir tanesidir.
 • Muz içerisinde barındırdığı B12 maddesi sayesinde hem hamileliğe hazırlık hem de hamilelik döneminde oldukça yararlı bir besindir. Muz adet dönemini düzenler ve yumurtlama döneminin hesaplanmasına yardımcı olur.
 • Süt D vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Bünyesinde bulunan kalsiyum ve mineral sayesinde yumurta kalitesini arttıran ve yumurta sayısının artmasına neden olan bir besindir.
 • Brokoli ve karnabahar olan yumurtaların döllenmesini kolaylaştıran besinlerdendir. Bu sebepten dolayı hamile kalmak isteyen kimselerin tüketmesi tavsiye edilmektedir.
 • Balık hamile kalma ihtimali arttırmak için alınması gereken neredeyse her vitamin ve minerali bünyesinde barındırmaktadır. Balıklar arasında yağlı balıklar elde edilmek istenen sonucun elde edilebilmesi için ideal besinlerdir. Somon, hamsi, alabalık gibi balık türleri bu amaç için en iyi balık türleridir.
 • Avokado hamile kalmak isteyenlerin tüketmesi gereken en önemli besinlerden bir tanesidir. Avokado bünyesinde bulunan folik asit sayesinde vücudun hamileliğe hazırlanmasını sağlamaktadır.
 • Kuru yemişler hamileliğe hazırlık için ideal besin gruplarından bir tanesidir. Özellikle fındık, ceviz ve badem yumurtlamanın düzenli bir şekilde işlemesini sağlamaktadır.

Hamile Kalmak İçin Doğum Kontrol Hapları Ne Zaman Bırakılmalıdır?

Hamile kalmak için doğum kontrol hapları bir paket tüketildikten sonra bırakılmalıdır. Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonraki 2 ya da 4 hafta içerisinde adet görebilmektesiniz ya da bu süre birkaç ay sürebilmektedir. Doğum kontrol hapları bırakıldıktan sonra hamilelik çalışmalarına ilk adet kanaması görüldükten sonra başlanması tavsiye edilse de hamile kalmanız halinde bu haplar bebeğe zarar vermemektedir. Yani doğum kontrol haplarının kullanılması sırasında bile anne hamile kalabilir ve bu durum annede heyecana sebep olmamalıdır.

Sigara Hamileliği Etkiler Mi?

Sigaranın hamileliğe etkisi en çok araştırılan konu başlıklarından bir tanesidir. Sigara hem hamileliğe hazırlık aşamasında hem de hamilelik döneminde bırakılması gereken ürünlerden bir tanesidir.

Sigara sadece annenin sağlığını olumsuz etkilememekte aynı zamanda babanın da sperm kalitesini düşürebilmektedir. Bu sebeplerden dolayı hamile kalma çalışmalarına başlar başlamaz sigaranın bırakılması gerekmektedir.

Anne adayları hamile olduklarını genellikle 2 haftalık hamilelik sürecinden sonra öğrenmektedir. Bu dönemde hamile olduklarını bilmediklerinden dolayı sigara tüketebilmekte ve sigara embriyo gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmak istemeyen anne adayları hamilelik çalışmalarına başladıkları tarihte sigara tüketimini bırakmalıdır.

Düzenli Uyku Hamile Kalmayı Etkiler Mi?

Düzenli uykunun hamileliğe etkisi stres yönetimini öğrenen kimseler tarafından bilinen bir etkidir. Hamile kalmak isteyen anne adayları ve baba adayları düzenli uyku düzenine sahip olmalıdır. Bu düzenle beraber stresleri azalacağından cinsel istekleri de artacaktır.

Önceki İçerikSperm Sayısı Kaç Olmalı?
Sonraki İçerikHamilelikte Alınan Kilolar