Tüp Bebek Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp Bebek Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebe kalmak isteyen çiftlerin normal yollardan gebe kalmayı başaramadığı durumlarda tüp bebek tedavisi devreye girmektedir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan ve bu yolla çocuk sahibi olan pek çok çift bulunmaktadır. Bu yolla başarıyı sağlamak için yapılması gereken ve bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları yerine getirdiğinde tüp bebek yolu ile gebe kalma şansını çok daha iyi bir şekilde artabilir. Tüp bebek tedavisi sürecinde çiftlerin bu konuda bilmesi ve dikkat etmesi gereken hususları yazımın devamında anlatmaya çalışacağız. Tüp bebekte başarı şansını arttırmak için bu hususları bilmek ve uygulamak gebelik sürecinin başarılı geçmesinde sizlere yardımcı olacaktır. Bu tedavi öncesi, aşılama sırasında tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsederek bu sürenin çok daha başarılı geçmesi konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu tedaviye karar verdikten sonra tedavinin başlangıcında ve tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Tüp bebek tedavisinde dikkat edilecek hususlar olarak şunları sayabiliriz:

  • Tüp bebek yöntemi kadın yan da erkekten kaynaklanan sorunlardan dolayı tercih edilebilir. Bu noktada en uygun tedavi yöntemi seçilerek tedavi sürecine başlanır.
  • Tedavi esnasında normal yollardan gebe kalmak için stresi ortadan kaldırmak ne kadar önemliyse tüp bebek tedavisinde önemlidir. Bu bakımdan hastanın psikolojik destek alması yararlı olabilir. Stresi azaltmak için doğru beslenmek, egzersiz yapmak, yürüyüş yapmak iyi gelebilir.
  • Tedavi sürecinde en güzel yapılacak şey eşinize destek olmaktır. Bu süreçte anne adayına her zamankinden daha çok destek olunmalıdır.
  • Tüp bebek tedavisini doğal bir süreç olarak kabullenin. Bu yolla meydana gelen bebeğinizin de diğer bebeklerden farkı yoktur.
  • Hem annenin hem de babanın gerek tedaviden önce gerekse tedavi aşaması ve sonrasında beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Doktorunuzun bu konuda önerilerini dikkate almak ve ona göre beslenme şekli oluşturmak önemlidir. Hazır gıdalardan uzak durulmalı ve bunun yerine sağlıklı yiyeceklerle beslenmelidir. Taze sebze ve meyveler, özellikle balık gibi yiyecekler oldukça faydalıdır.

Olumlu DüşününTüp Bebek Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi sırasında tedaviye karar verdikten sonra tüm önerilere dikkat etmeniz gebelik şansını arttırmada yardımcı olacaktır. Tüp bebek yöntemiyle gebe kalma şansınız böylece daha çok artmış olacaktır. Bu noktada her şeyden önce olumlu ve pozitif düşünmeniz oldukça önemlidir. Kendinizi bu süreçte gerek eşinizin gerekse yakınlarınızın sağladığı destekle motive edebilirsiniz. Her şeyin iyi olacağını düşünerek pozitif düşünmek de başarı şansını daha çok arttıracaktır. Tüm bunlara rağmen gebelik oluşmuyorsa moralinizi bozmayarak tekrar tedaviye başından başlamalı ve moralinizi bozmamalısınız. İlk tedavide olmasa da sonraki denemelerde tedavisi sonuç veren pek çok hasta bulunmaktadır. Bu noktada moralinizi sağlam tutarak vazgeçmeden denemeye devam etmelisiniz.

Önceki İçerikTüp Bebek DHEA Önemi
Sonraki İçerikTüp Bebek Ne Kadar Sürer?