Tüp Bebek Tedavisi Öncesi

kıbrıs tüp bebek tedavisi öncesi
kıbrıs tüp bebek tedavisi öncesi

Tüp bebek tedavi öncesinde ilk olarak Robert G. Edwards tarafından kullanılan modern tüp bebek tedavisi yöntemi, İngiltere’de ilk ortaya çıktığı 1978 yılından bu yana birçok çocuk sahibi olamayan çifte umut oldu. Yıllar içerisinde gelişerek dünyaya yayılan tüp bebek tedavisi, birçok çiftin çocuk sahibi olmasına yardımcı oldu ve olmaya devam ediyor.

Dünyada tüp bebek tedavisinin geçmişi 1978 yılına dayansa da tüp bebek tedavisi ile Türkiye’de ilk çocuk 1989 yılında Ege Üniversitesi’nde dünyaya geldi. O günden bu yana, çiftlerin çocuk sahibi olması için uygulanan tüp bebek tedavisi yöntemleri de büyük ölçüde gelişme gösterdi. Gelişen ve değişen çağa ayak uyduran, teknolojinin nimetlerinden yararlanan tıp dünyasında, o yıllara kıyasla daha basit ve hızlı yöntemlerle tüp bebek işlemi gerçekleştirilmektedir.

Tüp Bebek Tedavi Öncesinde Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları Nelerdir ?

Her yıl binlerce çift, tüp bebek tedavisine başlamak için doktorlara başvuruyor. Çiftlerin büyük bir çoğunluğu da tedaviye başlanmasının ardından çocuk sahibi olabiliyor. Çocuk sahibi olamayan çiftler, ilk olarak  tüp bebek tedavisinin aşamaları hakkında bilgi almak istiyor. Çiftlerin bu noktada doktor ile iletişimi, tedavi sürecinin aşamalarının detayları hakkında bilgi sahibi olması, tedavi süreci boyunca anne adayını daha sakin ve sabırlı bir tavır takınmasını da desteklemektedir.

 1. Aşama- İlk muayene ve çift değerlendirmesi
 2. Aşama – Yumurta Oluşturma
 3. Aşama – Yumurta toplama
 4. Aşama – Embriyo transferi
 5. Aşama – Gebelik testi

İlk Muayene ve Çiftin Değerlendirilmesi

Tüp bebek süreci, çiftin doktora gelmesi ile başlar. Birçok çift, çocuk sahibi olamadıklarını ve tüp bebek tedavisine başlamak istediklerini belirterek kliniğimize başvuruyor. Öncelikle bu çiftlerin muayene edilip, değerlendirilmeleri gerekiyor çünkü her hastalık ve sağlık sorununda olduğu gibi tedavi de sorun da kişiye özgüdür.

Bazı çiftler, tüp bebek tedavisine başlamak için aceleci davranabiliyor. Korunmasız yaşanan birkaç ilişkinin hemen ardından tüp bebek tedavisi için başvurabiliyor. Ancak biz uzmanlar, çiftlere en az 1 yıl korunmasız ilişki yaşandıktan sonra çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine başlangıç yapılmasını tavsiye ediyoruz. Çift değerlendirilmesinde hem anne hem baba adayının test – muayene sonuçları, yaşları vb. birçok noktada dikkate alınmaktadır.

Değerlendirme aşamasında çoğunlukla çiftlerden istenen raporlar şöyledir;

 • Her türlü ameliyat raporu veya notu
 • Sperm tahlili
 • Kadın ve erkek kan testleri
 • Daha önce uygulanan varsa tedavi raporları
 • Rahim filmi
 • Kromozom analizi
 • Varsa başka hastalıklara ilişkin raporlar
Önceki İçerikSitoplazma ve Mitokondri Nakli
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavi Süreci