Tüp Bebek Tedavi Fiyatları

tüp bebek fiyatları
tüp bebek fiyatları

Tüp Bebek Fiyatları

  • Tüp bebek tedavi fiyatları neye göre belirleniyor?
  • Tüp bebek tedavisinde SGK
  • Türkiye’de tüp bebek tedavisi fiyatları ne kadardır?
  • Tüp bebek tedavisi fiyatları neye göre belirlenir?

Tüp bebek tedavisi, uygulanmaya başlandığı günden bu yana gelişen teknoloji ile başarı oranının artması sayesinde vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Anne baba olamayan çiftler tüp bebek tedavisini tercih ederek çocuk sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemi olsa da maliyetli olmasından dolayı akla ilk gelen tedavi yöntemi olmayabiliyor. Her çiftin veya sorun yaşayan bireyin sorunu da farklı olabildiğinden ötürü tedavi masrafları da kişiden kişiye değişmektedir. Tüp bebek tedavisinde tedavi masraflarının belirlenebilmesi için uzman hekimlerin önerdiği testler gerçekleştirilmelidir. Testler sonucu tespit edilen sağlık sorununa göre tedavi maliyeti belirlenmelidir.

Tüp bebek tedavi fiyatları neye göre belirleniyor?

Tüp bebek tedavisi fiyatları, kişide tespit edilen soruna göre, uygulanacak tedaviye göre, alınacak olan ilaç farklılıklarına göre değişebiliyor.  Bu konu için şöyle bir örnek verebiliriz. Yumurtalama problemi yaşayan, veya yaşı ilerlemiş olan kadınların ilaç kullanma oranları sağlıklı kadınlara göre çok daha fazla olmadır. İlaç kullanımının daha fazla olması da haliyle tedavi ücretlerini arttıran bir etmen olmaktadır.

Tüm tüp bebek tedavileri sadece kadınsal problemlerden kaynaklandığı için tedavi edilmemektedir. Aynı zamanda sorun kadında olsa bile sadece ilaç tedavisiyle çözüm aranmadığı durumlar da söz konusu olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde bazı çiftlere yaşadıkları sorunların standart olmasından ötürü aynı tedaviler uygulanabilmekteyken bazı çiftlere de alternatif yöntemlerle çözüm aranmaktadır. Açıklamış olduğumuz bilgiler ışığında tüp bebek tedavisi fiyatları belirlenmesinde aşağıdaki sıraladığımız maddeler etkili olmaktadır.

Kullanılmakta olan ilaç maliyetleri,

  • Tüp bebek tedavi merkezinde bulunan fiziksel cihazlar ve personel donanımı,
  • Tedavide kullanılmakta olan yöntem farklılıkları,
  • Uygulanan teknolojik tekniklerin farklılığı,
  • Tüp bebek tedavisi merkezlerinde görevlendirilen personelin kalite ve deneyim seviyeleri,
  • Uygulamayı yönetecek olan hekimlerin tecrübesi,
  • Tüp bebek tedavisi merkezinin geçmişte yapmış olduğu tedavilerdeki başarı oranı ve ekip tecrübesi.

Şimdiye kadar açıklamaya çalıştığımız üzere tüp bebek fiyatlarını etkileyen birden fazla etmen söz konusudur. Tercih edilen cihaz ve ilaçların da yurt dışı menşeili olması fiyatları etkileyen diğer bir husustur.

Tüp Bebek Tedavisinde SGK

Ülkemizde kısırlık oranını giderek artan bir ivme seyretmektedir.  Ve tedavinin de hem ilaç maliyetleri hem de cihaz maliyeti ciddi oranda yükselmiştir. Bundan ötürü SGK’nın belirlediği standartlara göre gerekli şartları yerine getiren çiftler kurumdan tedavi olabilmek için devlet yardım talep edebiliyorlar. Tüp bebek tedavisi hemen hemen her ülkede uygulanan yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ötürü bütçe gerektiren bir tedavi yöntemidir. Ülkemizde ise bu fiyatlar döviz cinsine nazaran oldukça düşük seviyededir. Özellikle de Sosyal Güvenlik Kurumunun istediği şartları sağlayan çiftler çok daha uygun bir ücretle tüp bebek tedavisi yaptırabiliyorlar. Devletin sağladığı bu destekten yararlanabilmek için ilgili kurumun talep ettiği belge tedavi olunan hastaneden tüp bebek tedavisi uygundur raporu alınmalıdır. Rapor temin edildiği takdirde tüp bebek tedavi maliyeti oldukça düşük bir bütçeyle dahi yaptırılabilmektedir. Tedavi yaptırdığı esnada herhangi bir ilaca ihtiyaç duyulursa ilaç kullanacak olan birey %80’e kadar devlet desteği de talep edebiliyor.

Türkiye’de tüp bebek tedavi fiyatları ne kadardır?

Türkiye’de de çocuk sahibi olmak isteyen fakat birtakım rahatsızlıklarından dolayı evlat sahibi olamayan çiftler mevcuttur. Çiftler için tüp bebek tedavisi yaklaşık 20 yıl önce ülkemizde uygulanmaya başlamıştır. Tüp bebek tedavisi, anne veya babanın veya her ikisinin yaşamış olduğu birtakım problemlerden ötürü ve doğal yollarla gebelik gerçekleştiremeyen kadınlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Kadından alınan yumurta ile erkekten alınan sağlıklı spermin vücut sıcaklığında döllenme işlemi gerçekleştirilerek anne rahmine enjekte edilmesi işlemi tüp bebek tedavisidir.

Yumurta sayısının azlığı ile kadınlara yapılmakta olan yumurta rezervi arttırma işlemleri mikroenjeksiyon ile erkeklerde rastlanılan sperm azlığı ve meni olmama durumlarında da sperm rezervi arttırma şeklinde uygulanabilir hale gelmiş, anne baba olamayan çiftler için bir alternatif tedavi haline gelmiştir.

Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi farklı sağlık sorunlarından farklı rahatsızlıklardan olduğu için uygulanan tedavi yöntemleri de farklılık arz etmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından fiyat bilgilendirmeleri piyasa rekabeti ve koşulları gereği herkese açık ortamlarda paylaşmanın yasak olmasından ötürü ve net teşhis konulamadığından fiyat farklılıkları oluşabileceğinden ötürü fiyat paylaşımı yapılamamaktadır. Fiyatlar hakkında net ve kesin bir bilgi alabilmek için istenen test sonuçlarıyla birlikte uzman doktorun tedavi yönlendirmesi sonucu fiyat almanızda fayda var. Ülkemizde tüp bebek tedavisi dünyanın birçok ülkesine göre çok daha uygun fiyatlara yapılmakta ve bu sebeple birçok insan ülkemizi tedavi amaçlı ziyaret etmektedir.

Yukarıda da açıkladığımız üzere Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği kriterleri taşıyan çiftlere devlet desteği sağladığından dolayı bu çiftlerde tüp bebek tedavisinin çok daha uygun ücretlerle yapılabildiğini artık biliyoruz. Türkiye’deki imkan ve teknoloji ile tüp bebek tedavisinde başarılı olma oranı da oldukça yüksek bir seviyededir.

Tüp bebek tedavi fiyatları neye göre belirlenir?

Tüp bebek tedavisi, çiftlerin tercih ettiği merkezin donanımına, standartlarına, tedavide uygulanan farklı yöntemlere, kullanılan ilaçlara ve daha pek çok faktöre göre değişebiliyor. Dolayısıyla da bu uygulamanın fiyatları her tüp bebek merkezinde ve her çift için farklı olabiliyor. Ayrıca tüp bebek tedavisi, normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olabilmelerine olanak tanıyan ve aslında “mucizevi” olarak tanımlayabileceğimiz bir uygulamadır. Bunlardan dolayı tüp bebek tedavisini ucuz pahalı olarak nitelendirmek evlat sahibi olmak isteyen çiftler için bir engel olabilmektedir. Tüp bebek tedavisi için ayırılması gereken bütçe için gerekli bilgilendirmeleri yazımızda sağladık. Bu sebeple istenen ücretin pahalı olup olmadığı bu bağlamda değerlendirilmesinde fayda bulunmakta.

Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı merkez ne kadar temiz ve özenli ise, personel tam yetiştirilmiş ve son teknoloji imkânları ile donanmış ise elbette ki fiyat aralıkları da bu oranda yükselebiliyor. Hemen her konuda olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de kalite ve üstün hizmet fiyatların değişmesinde temel etmenlerden biridir.

Tüp Bebek Tedavi Fiyatları Belirlenmesi

Tüp bebek tedavisinde fiyatların belirlenmesi konusunda kullanılan ilaçlar, tüp bebek merkezlerinin kalitesi, tüp bebek merkezlerinde çalışan personelin deneyimi, tüp bebek tedavisini gerçekleştirecek olan doktorun tedavi başarısı etki etmektedir. Tüp bebek tedavisi, kısırlık tedavisi yöntemleri arasında en son tercih edilen yöntem gibi görülse de, tüp bebek tedavisi birçok kısırlık sorunu karşısında yüksek oranda net ve kesin çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer tedavi yöntemlerinin başarı oranı düşük ve yüksek maliyetli olması, tedavi olan çiftlere hem zaman hem de para kaybettirebiliyor. Bu açıdan kısırlık vakasını ve gerekli testleri inceleyen doktorun önerdiği zaman ve mekânda tedaviye başlanması sizler için doğru bir seçenek olacaktır. Tedaviye uzman doktorun önerdiği zaman ve mekanda başlanması tüp bebek tedavisinin başarılı olma kriterlerini etkileyen önemli bir faktördür. Tedavi başlangıç zamanları için anne adayının yumurtalıklarının en uygun zamanda döllenmesi tedavi başarı oranını etkileyen bir etmendir.

Önceki İçerikYumurta Bağışı İşlemi
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisi Riskleri Nelerdir?