Embriyo Transferi Sonrası Kanama Ve Nedenleri

Embriyo Transferi

Embriyo transferi sonrası kanama, çoğu durumda, bu çok hafif bir kanamadır (pembe veya kırmızı) veya lekelenme. Bazıları buna “implantasyon kanaması” olarak değinecek olsa da, bunun tüm nedenleri açıklayabileceği anlamına gelmez çünkü zamanlama çoğu zaman doğru değildir. Yine de, çoğu durumda bu kanama önemsizdir fakat aynı zamanda luteal faz için yetersiz hormon desteği gibi problemleri de gösterebilir, böylece endometriyal astar sarkmaya başlar.

Ayrıca, dönemin başladığı veya anormal bir hamileliğin varlığına veya düşük olmasına da işaret edebilir. Kanama hafif olduğunda, genellikle hastalara müdahaleye gerek olmaz. Hormon seviyelerinin kontrol edilmesi ve seviyenin yetersiz olması durumunda progesteronun arttırılması dışında, yapılabilecek bir müdahale yoktur. Ayrıca bu aslında implantasyon kanaması ise, normal olabilir. Üçüncü olarak, eğer vajinal progesteron kullanılırsa, progesteron serviksin daha hassas veya ufalanabilir olmasına ve dolayısıyla servikal kanamaya neden olabilir. Bu, kanıtlanmamış olsa da veya çalışmalara dayanmakla birlikte, en yaygın sebeptir.


Tıbbi Müdahale Gerektiren Kanama Nedeni Dış
Gebeliktir

Tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hafif kanamanın bir nedeni, gebeliğin önceden teşhis edilmesinden sonra ortaya çıkmasıdır. Bu kanama dış gebeliğin belirtisi olabilir. Pozitif gebelik testi teşhis ettiyseniz, doktorunuzun haberdar olması gerekir. Tüm hastalarda vajinal progesteron kullanılan deneyimlerde, neredeyse% 90’ının hafif bir kanamadan şikayetçi olduğunu görülmektedir. Embriyo transferi sonrası hafif kanama, tedavi başarısının iyi veya kötü bir göstergesi değildir. Embriyo transferi sonrası lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu çok korkutucu olabilir, ancak doktorunuz transferiniz sırasında teknik zorluk yaşadıysa ve serviksinizi manipüle etmek zorundaysa oluşabilir. Bu rahim ağzından gelen kanamadır (uterusun ağzı); ve embriyolarınıza zarar vermez. Uzun süren kanamalar yaygın değildir, çünkü rahim astarını desteklemek için östrojen ve progesteron desteği alıyorsunuz.

Embriyo Transferi Sonrası Kanama Ve Nedenleri

Embriyo Transferi Nasıl Gerçekleştirilir?

Embryo transferi, bir tüp bebek prosedürü sırasında embriyoların uterus boşluğuna yerleştirilmesi işlemidir. Embriyo transferi, uterus boşluğuna bir kateterin (embriyolar ile önceden yüklenmiş) sokulmasıyla elde edilen 15 dakikalık bir prosedürdür. Bu prosedür ultrason rehberliği altında gerçekleştirilir ve genellikle papsmeardan daha rahatsız değildir. Bir doğurganlık merkezinde yapılan ultrasonların çoğunun aksine, bir IVF embriyo transferi için bir abdominal ultrason kullanılır.

Hastanın mesanesinin dolu olması için çok miktarda sıvı içmesi gereklidir. Tam mesane, doktorun rahmi daha kolay görmesini sağlayan “akustik pencere” sağlar. Ayrıca rahim boynu ve rahim arasındaki açıyı düzeltiyor ve sıklıkla kateteri rahime geçirmeyi kolaylaştırıyor. Bazı kadınlar bir kateterin içinden geçmesi zor olan bir servikal kanalı içerebilir. Bu durumlarda, doktor, eğilebilir bir teli olan daha uzmanlaşmış bir kateter kullanacaktır. Doktor, servikal kanalın seyrini takip etmek için kılavuz teli bükebilir ve bu şekilde embriyo transferini daha kolay gerçekleştirebilir. Kateter ucu yerinde olduğunda, embriyolar biriktirilir ve kateter çıkarılır. Embriyolog daha sonra embriyoların serbest bırakıldığından emin olmak için kateteri kontrol edecektir.

Bazen, embriyolar kateterin iç kısmına yapışabilir. Embriyo transferinden sonra, doktor mesanenizi boşaltabilir. IVF hasta daha sonra yaklaşık otuz dakika dinlenmek için odasına alınacaktır. Daha sonra hasta eve dönebilir. Embriyo transferinden sonra yatak istirahatının hamilelik şansını iyileştirmediğini gösteren yeterli kanıt vardır. Embriyolar bir blastosist embriyo transferinden 2-4 gün sonra uterusta serbest kalacağından,  kalın uterus kaplamasına implante olacaktır. Embriyo transferinden yedi ila on gün sonra bir gebelik testi yapılır. Bu bir kan testi (bir ev gebelik testi değil) olmalı ve hamile olmadığınızdan eminseniz bile zorunludur. IVF prosedüründe embriyo transferinden sonra kanama ve lekelenme çok yaygındır.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde E2 Hormon Değeri Kaç Olmalıdır?