Tüp Bebek Tedavisinde E2 Hormon Değeri Kaç Olmalıdır?

E2 Hormonu Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinde E2 Hormon Değeri Kaç Olmalıdır?

Kadın bedeninde adet döngüsü ve hamilelik sırasında plasenta tarafından salgılanan E2 hormonu seviyesi, tüp bebek tedavisinde başarı oranını doğrudan etkileyen bir faktör olarak bilinir. Birçok kadın tüp bebek tedavisine başladığında doktorundan veya çevresinden, internetten E2 hormon değerinin tüp bebek için önemi konusunda çeşitli bilgiler duyar. Ancak biz uzmanlar, adaylarımızı bu konuda doğru bilgilendirerek yersiz kaygılara kapılmasının önüne geçmeye çalışmakta ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmasını sağlamaktayız.

E2 değer içerisine tüp bebek tedavisi sırasında bugüne kadar yapılan sorgulamaları, kullanılan ilaçlar, ultrasonlar, klinik incelemeleri dahil edilir. Genellikle adetin 3. Günü gerçekleştirilen E2 testi ile yumurtalık testi rezervine bakılır. Böylece kadının yumurta sayısının durumu ve kalitesi hakkında kontrolü gerçekleştiren, tüp bebek tedavisine başlayan doktor bilgi sahibi olma şansı yakalar. Bu rezerv değerlendirmesi anne adayının hamile kalma şansının ne oranda olduğu hakkında da bizlere ciddi bilgiler verir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde E2 testi sonucu önemlidir.

Tüp bebek tedavisinde kadının yaşının etkili olduğu herkes tarafından biliniyor. İşte, E2 testi ile kontrol edilen bu rezervler kadınların yaşının ilerlemesi ile beraber azalmaya başlar. Aynı zamanda adayın sigara kullanıyor olması, kanser tedavisi görmüş olması veya stresli bir dönem geçiriyor olması da yumurta rezervlerini olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu gibi durumlarda da sonuç düşük oranlarda çıkacaktır. İdrar ve kanda bulunan bu hormon, kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de mevcut. Ancak kadınlarda erkeklere göre daha yüksek oranlarda olduğundan dolayı genellikle kadınlarda E2 hormonu duyulur.

Tüp Bebek Tedavisinde E2 Hormon Değeri Kaç Olmalıdır?E2 Hormonu Nedir?

Kadınlarda yumurtalıklar tarafından salgılanan E2 hormonu, ergenlik döneminde genç kızlarda salgılanmaya başlar. Böylece genç kızlarda cinsel olgunlaşma evresi de başlamış olur. Kist ve tümör gibi durumlarda E2 hormonunun artış görülür. Ayrıca böbrek hastalığı, şeker hastalığı, tiroid bezi, doğuştan kalp hastalığı gibi durumlarda da E2 hormonunda azalma tespit edilmektedir.

Adaylar için E2 hormonunun düşük olması hamile kalması açısından iyi haber olarak kabul edilebilir. Ancak 80 pg/ml üzerinde tespit edilen E2 hormonu değeri durumunda kişinin gebelik şansı düşük olmaktadır. Kadınlarda adetin 3. Günü yapılan test ile E2 hormonu tespit edilir ve çıkabilecek olan sorunlar hakkında uzman, öngörü geliştirir. Bununla birlikte ideal E2 hormonu seviyesi 50 altında olmasıdır. Bünyeye göre değişen E2 hormonu testi sonrasında uzman doktorunuz sizin genel yapınızı göz önünde bulundurarak bir değerlendirme yapacaktır.

E2 Hormonu Düşüklüğü Belirtileri

Kadınlar, kendi vücutlarını ve ruhsal durumlarını inceleyerek E2 hormonu düşüklüğü belirtileri hakkında bilgi sahibi olabilir. Genellikle E2 hormonu düşüklüğü olan kadınlarda ruhsal duygu durumu değişiklikleri, idrar yolu enfeksiyonları, ağrılı cinsel ilişki, vajina bölgesinde kuruluk gibi durumlar görülür. Bu gibi şikayetleri olan kadınlara genellikle adetlerinin 3. Günü yapılacak olan test ile E2 hormonu seviyelerini öğrenmelerini tavsiye ederiz.

Tüp Bebek Tedavisinde E2 Hormonu Önemi

Tüp bebek tedavisi boyunca çeşitli hormon seviyeleri ölçüldüğü gibi E2 hormonuna da bakılır. İlk olarak tüp bebek tedavisinde E2 hormonu değeri için kan testi yapılır. Bunun dışında bir de folikül gelişmesi için ultrasın ile kontrol edilir. Normal seviye genellikle 50 altı olarak kabul edildiğinden dolayı tüp bebek tedavisinde başarı oranının artması için de test sonucunda E2 hormonunun 50 altında olması istenir. Ayrıca tüp bebek tedavisi için kullanılan tüp bebek ilaçlarının kullanılmaya başlanmasının ardından adaylara hormon seviyelerini ölçtürmemeleri tavsiye edilir.

Önceki İçerikLH Hormonu Kaç Olmalı?