LH Hormonu Kaç Olmalı?

Normal LH Hormonu Değerleri

LH Hormonu Kaç Olmalı? 

Üreme sistemini kontrol eden ana hormonlardan biri olan LH ve lütinleştiren hormon olarak bilinen açılımı Luteinizan hormonu olan LH hormonu, hipofiz bezi tarafından üretilir. Kadın ve erkeklerde salgılanan bu hormon kadınlarda yumurtalıkları doğrudan etkilerken erkeklerde ise testisleri etkiler. Ergenlik ve regl dönemlerinde önemli rol oynayan bu hormon kadınların doğurganlık dönemleri için de önemli bir yere sahip… Kan ve idrar testi sonucunda kişideki LH hormonu seviyesi tespit edilebilmektedir.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde üreme sisteminin düzenlenmesine yardımcı olan LH hormonu, kadın ve erkeklerde kısırlığın araştırılmasında ilk adımı oluşturur. Luteinizan hormonu kadınlarda adet döngüsünün oluşmasına ve ovülasyonun düzenlenmesine yardımcı olurken erkeklerde de testosteron üretimine yardımcı olan bir hormondur.

LH Hormonu Seviyesi Hangi Durumlarda Ölçülür?

Korunmasız cinsel ilişki sonucunda çocuk sahibi olamayan çiftlerde yapılan kısırlık araştırmasında ilk olarak LH hormonu seviyesi testler ile değerlendirilmelidir. Kan ve idrar örnekleri alınarak yapılan LH hormonu seviyesi ölçümü çeşitli durumlarda doktorlar tarafından istenebilir.

 • Adet düzensizliklerinin altında yatan neden araştırılırken
 • Yumurtalık ve testislerin fonksiyon bozukluklarının tespit edilmesi amacıyla
 • Yumurta miktarının belirlenmesi için
 • Çocuklarda cinsel gelişimin nedenlerinin araştırılmasında
 • Düşük sperm sayılarının tespit edilmesi için
 • Hipofiz ve hipotalamus bozukluklarının teşhis edilmesi için
 • Menopoza ne zaman girileceğinin öğrenilmesi için
 • Menopoza girilip girilmediğini kontrol etmek amacıyla
 • Ergenlik dönemine erken girilip girilmediğini araştırmak için
 • Yumurtanın ne zaman olduğunun anlaşılması için
 • Yumurta uyarıcı tedavi gören kişilerde cevabın belirlenmesi için şeklinde LH hormonu ölçüm nedenleri sıralanabilir.

Normal LH Hormonu Değerleri

Kadınlarda ve erkeklerde bulunan LH hormonun ideal değerleri değişkenlik gösterir. Aynı zamanda testin yapıldığı laboratuvardan laboratuvara LH hormonu seviyesi küçük oranlarda değişkenlik gösterebilir ancak bu durum doktorun yorumunu etkilemez. Kadınlarda LH hormonunun ne zaman ölçüldüğü de çok önemli. Çünkü adet döneminde ölçülen LH hormonu seviyelerinde kadınlarda farklı sonuçlar alındığı görülmektedir.

Kadınlarda normal kabul edilen LH hormonu düzeyleri

Folliküler faz: 1.68-15U/L

Siklus ortası: 21.9-56.6U/L

Luteal faz: 0.61-16.3U/L

Menopoz dönemi: 14.2-52.3U/L

 

Erkeklerde ölçülen LH hormonu seviyesinin normal değerleri ise 1.24-7.8U/L olarak kabul edilmektedir.

LH Hormonu Kaç Olmalı?LH Hormonu Yüksekliği Nedenleri

Kadın ve erkeklerde görülen LH hormonu yüksekliği farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Kadınlarda ölçülen LH hormonun yüksek çıkma nedenler menopoz öncesi veya sonrasında ölçülmesi, polikistikover sendromu, yumurtalıkların olmaması veya alınması, turner sendromu, doğurganlık çağında bulunan kadının yumurtalayamaması, kız çocuklarında erken cinsel gelişim yaşanması, kemoterapi nedeniyle yumurtalıkların zarar görmesi gibi durumlar yer alır.

Erkeklerde ise testislerin olmaması veya alınması, yaralanma – kemoterapi – kanser – yaralanma gibi durumlardan dolayı testislerin fonksiyon görmemesi, genlerle ilgili sorunlar, aşırı aktif veya tümör oluşmasına neden olan endokrin bezleri LH hormonu yüksekliği nedenleri arasında kabul edilir.

LH Hormonu Düşüklüğü Nedenleri

LH hormonu seviyelerinin yüksek olmasının tehlikeli olması gibi düşüklüğü de sorun teşkil eder. Ancak düşüklüğü durumunda kadın ve erkeklerde farklı nedenler değil, ortak nedenler gözlemlenir. Örneğin, LH hormonu düşüklüğü stres kaynaklı olarak kişide görülebilir. Bunun dışında normalin altındaki vücut ağırlığı, anoreksiya nevroza, hipofiz ile alakalı hastalıklar, hipotalamus ile ilgili hasarlar LH hormonu seviyelerinde düşüklük görülmesine yol açmaktadır.

Öncelikle bir kadın doğum uzmanına LH hormonu seviyesi ölçümü gerçekleştirilmeli ve ardından da düşüklük veya yükseklik tespit edilmesi durumunda, doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemleri ile LH hormonu seviyesinin normal sınırlarına getirilmeye çalışılması gerekmektedir. Nedene bağlı olarak çeşitli tedavi yöntemleri tercih edilir.

Önceki İçerikTese Ameliyatı Kaç Kez Yapılır?