Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem Kullanımı

Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem Kullanımı

Tüp bebek tedavisi, normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için alternatif yollardan birisi olarak uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile gebe kalan çok sayıda hasta bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde gün geçtikçe farklı tedavi yöntemleri denenmekte ve bu yollardan uygun olan tedavi yöntemleri hastalara uygulanmaktadır. Bu şekilde kendileri için uygun tedavi yolunu tercih eden hastalar kısa süre içinde çocuk sahibi olabilmektedir.

Tüm denemelere rağmen bazı durumlarda tedavi cevap vermeyebilir ve tüm denemelere rağmen tüp bebek tedavisinde başarısız olunabilir. Bu konuda vazgeçmemek ve tekrar tedaviyi denemekte yarar vardır. Tüp bebek tedavisinde estrofem de denenen tedavi yollarından birisidir. Diğer yöntemler gibi bu yöntem de tüp bebek tedavisinde denenmekte ve tüp bebek tedavisinde başarı elde edilmeye çalışılmaktadır. Peki estrofem nedir ve hangi amaçlarla kullanılır, bunları açıklamaya çalışalım:

Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem

Tüp bebek yöntemiyle gebe kalmak isteyen kişiler için tüp bebek tedavisinde kullanılan  estrofem gebelik oluşması için embriyonun rahme tutunmasına destek olan ve sadece doktor önerisi ile kullanılan bir ilaçtır. Estrofem gebelik oluşumu sırasında destek sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Embriyonun kolay bir şekilde rahime tutunmasını kolaylaştırmak amacıyla bu yöntem tercih edilir. Bunun dışında estrofemin kullanım alanları olarak; erken menopoza bağlı uyku bozukluğu gibi östrojen yetmezliğinde ve bunun neticesinde kemik erimelerini önlemek amacıyla kullanılır. Estrom kadın seks hormonu olarak bilinir. Bu hormon adrenal bez, yumurtalıklar ve hamilelikte plesenta tarafından üretilmektedir.

Bu hormon kadının üreme zamanları içerisinde en önemli hormon olarak bilinmektedir. Üreme ve aynı zamanda cinsel işlev için de bu hormon kullanılmaktadır. Bu hormon tüm bunlarla birlikte diğer organ ve dokuların sağlığı için de önemlidir. Bu bakımdan bu hormonun dışarıdan takviye ile tüp bebek tedavisinde de etkili olunabileceği için kullanılmakta ve bu şekilde gebe kalınma şansı arttırılmaktadır. İlacın uygulanması ise sadece doktor önerisi ile uygulanmalıdır. Doktorun önerileri doğrultusunda uygun bir şekilde ilacın kullanılması sağlanmalıdır.

Estrofemin İşlevleri Nelerdir?Tüp Bebek Tedavisinde Estrofem Kullanımı

Estrofemin pek çok açılardan işlevleri bulunmaktadır.  işlevleri şu şekilde özetlenebilir:

Kadın Üreme Büyümesi: Estrofemin ilk görevi kadınlardaki fallop tüpleri, servikal bezler gibi büyüme hormonlarında büyüme hormonu görevi görmesidir.

Cinsel Özelliklerin gelişimi: Estrofemin diğer işlevi ergenlik dönemindeki değişikliklerin yönetilmesidir. Bu değişikliklerin arttığı zamanda üreme çağıdır. En azı ise menopozdan sonraki dönemdir.

Adet döngüsünde: Adet döngüsünde yumurtlama zamanında yumurtalıkları koruma konusunda da estrofem etkilidir.

Hamilelik döneminde: Hamilelik esnasında gebeliğin devam etmesinde de estrofem rol oynamaktadır.

Kemik sağlığında: Kemik sağlığında da eklemlerin sağlığının korunmasında bu hormonun işlevi bulunmaktadır.

Beyin yapısında: Son olarak estrofem beyin yapısında da etkili bir hormondur. Beyinde üretilen bu hormon östrojenlerin nöroprotektif etkileri üzerinde de etkilidir.

Önceki İçerikEmbriyo Transferi Sonrası Kanama Ve Nedenleri