Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Nasıl Anlaşılır?

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Nasıl Anlaşılır?

Çiftlerin büyük bir ümitle bebek sahibi olmak için başvurdukları yöntemlerden birisi olan tüp bebek tedavisi çok sayıda çiftin umut ışığı olmuş ve bu sayede pek çok çift bebek sahibi olabilmiştir. Kısırlık derecesinde olan çiftlerin bile bu yöntemle bebek sahibi olabildiği yapılan araştırmalar sonucu anlaşılmaktadır. Tüp bebek tedavisi olan çiftlerin en çok merak ettiği tedaviden sonra gebelik durumunun olup olmadığıdır. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı yüksek olduğu gibi gebe kalmama durumu da gözlemlenmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı bazı çiftler tüm denemelere rağmen tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olamayabilir.

Tüp bebeğinin tutması olarak bu yöntemle tutunma olup olmadığını anlamak için normal gebelik testi yapılır. Buna göre embriyo yerleşmesinin üzerinden en az 2 hafta geçmesi gerekir. 2 hafta geçtikten sonra kan gebelik testi yapılarak sonuç anlaşılabilir. Sonuç bu durumda pozitif çıkarsa gebeliğin bu yönde başarılı geçmesi için yeterli bir kanıt değildir. İlk üç aylık dönem hem noral hem tüp bebek yönteminde riskli dönem olduğu için bu dönem geçmeden gebeliğin kesin devam ettiği düşünülemez.

Tüp Bebek Transfer Belirtileri

Kan testi dışında tüp bebek transfer belirtileri olarak şunları söyleyebiliriz:

  • Bel ağrısı: Tüp bebek tedavisi sonucunda bazı çiftlerde bel ağrısı görülebilir. Tabi bu her kadın için geçerli değildir.
  • İştah durumu ve hassasiyet: Normal gebeliklerde olduğu gibi tüp bebek tedavisi ile hamile kalan bireylerde de bazı yiyeceklere karşı hassasiyet hissi oluşabilir. Bazı yiyeceklere karşı hassasiyet oluşurken bazı durumlarda da iştahlı olma durumu gözlemlenebilir.
  • Mide bulantısı: Embriyo tutunmasının ardından 6 hafta gibi bir süre sonra bazı gebelerde mide bulantısı gözlemlenebilir.

Saymış olduğumuz tüm bu belirtiler tek başına gebeliğin olduğuna işaret sayılmaz. En iyi netice yapılan kan testi sırasında anlaşılmaktadır. Kan testinde pozitif çıktıysa gebe kalınmasına rağmen ilk üç aylık riskli süreç geçmeden gebeliğin devam etmesi kesin olarak beklenemez.

 

Embriyo Transferi Sonrası Tutunma Nasıl Anlaşılır?

Tüp Bebek Tedavisinde Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri

Bu tedavide tüp bebeğin tutunduğunu gösteren belirtiler olduğu gibi tutunmadığını da gösteren bir takım belirtiler bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisinde tüp bebek tutunmamasının belirtileri olarak şunları söyleyebiliriz:

  • Tüp bebek tedavisi yapıldıktan sonra embriyo transfer işleminden sonra 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Sonuç negatifse tüp bebek tedavisinin tutmadığı kesin olarak anlaşılır. Tüp bebeğin tutup tutmadığı en net olarak bu şekilde anlaşılmaktadır.
  • Ultrasonda gebelik kesesinin incelenmesi: Kan testi yapıldıktan sonra sonuç pozitif çıksa dahi gebeliğin kesin tanısı için ultrason gereklidir. Ultrasonda gebelik kesesi görülmüyorsa bu durumda dış gebelik düşünülebilir. Gerek normal gebeliklerde gerekse tüp bebek tedavisi yolu ile gebe kalınma durumlarında dış gebelik durumu da görülebilen vakalardandır. Ultrason incelemesi sonucunda kesin olarak gebelik oluşup oluşmadığı bu şekilde anlaşılmaktadır.
Önceki İçerikİlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün Mü?
Sonraki İçerikTüp Bebek Düşük Neden Olur?