İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün Mü?

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları

İlaçsız tüp bebek tedavisi, fertilite tedavisine dayanır. Geleneksel IVF protokollerinde, döngü başına 60 kadar enjeksiyon kullanılmıştır. Doğurganlık tıbbı geliştikçe, IVF tedavisine yeni, daha bütünsel yaklaşımlar oluşturuldu. Tüp bebek tedavisine enjeksiyon olmaksızın başlamak artık mümkün. İlaçsız IVF (in vitrofertilizasyon) standart tüp bebek tedavisine çok benzer, ancak yumurtaların çoğalmasını sağlamak ya da yumurtalığı uyarmak için çok miktarda ilacın kullanılmasına gerek kalmadan işliyor. Böylece ilaçsız tüp bebek tedavisi son zamanlarda hem normal hem de zayıf yanıt verenler için geleneksel tedavi yöntemine alternatif olarak dünya çapında dikkat çeken bir canlanma gerçekleştirdi.

İlaçsız tedavi yöntemi, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu (OHSS) riskinin ortadan kaldırılması, çok düşük maliyetli veya hantal olmayan gonadotropin enjeksiyonları, fazla embriyo üretiminin olmaması ve çoğul gebeliklerin ortadan kaldırılması dahil olmak üzere standart IVF’ye göre çeşitli avantajlara sahiptir. Yumurtalık yapmak için yumurtalığı uyarmak için büyük miktarlarda ilaç kullanılmadan hamile kalma olanağı sağlar.

Kadınlara, erken yumurtlamayı önlemek için döngünün sonuna doğru günlük enjeksiyonlar uygulanır ve bu süre zarfında yumurtanın büyümesini desteklemek için az miktarda gonadotropin ilacı gereklidir. Hastalar, dominant follikülün büyümesini izlemek için ultrason ve kan çalışması ile doğal bir döngü içinde izlenir. Daha sonra dominant follikülün uygun bir boyutta olduğu belirlendiğinde bir yumurta alımı gerçekleştirilir. Elde edilen yumurta, daha sonra geleneksel IVF ile aynı şekilde laboratuvarda döllenir. Eğer bir embriyo üretilir ve gelişmeye devam ederse, yine geleneksel tüp bebek tedavisi prosedürü eşliğinde aynı şekilde rahme geri aktarılır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün Mü?İlaçsız Tüp Bebek Tedavisinin Avantajları

Doğal tüp bebek tedavisi döngüsü, IVF tedavisine tamamen farklı bir yaklaşımla herhangi bir doğurganlık ilacı kullanmaz. Vücudu ilaçla uyarmak yerine, bir kadının aylık döngüsü sırasında üretilen tek yumurta hasat edilir ve döllenir. Bu bütünsel tedavi yöntemi, ilaç yardımı olmaksızın yumurtlayabilen kadınlar için kullanılabilir. Enjekte edilebilir ilaçların yokluğuna ek olarak, doğal bir IVF döngüsünün çok sayıda artısı vardır:

Döngüler arasında beklemeye gerek yok

Taze embriyo transferi kullanılabilir

Doğurganlık ilaçlarının yan etkilerinden etkilenilmez

Doğurganlık ilaçlarına cevap vermeyen kadınlar için bir seçenek sunar

Doğal olarak üretilen bir yumurta en yüksek kalitede olur

Mini Tüp Bebek Tedavisi Yöntemi

Mini veya minimal stimülasyon, IVF protokolleri bir IVF döngüsü sırasında az miktarda doğurganlık ilacı kullanır. Tam ilaç dozları, her kadının özel tıbbi ihtiyaçlarına dayanmaktadır. Bir Mini IVF protokolü, günde sadece 1 ila 2 hap ile uygulanan, sadece oral doğurganlık ilacını kullanır. Ultra Mini IVF döngüleri, fertilite ilacına ek destek ihtiyacı olan kadınlar için idealdir. Sadece az miktarda doğurganlık ilacı kullanarak, bir kadın iki ila beş kaliteli yumurta üretebilir. Bu, çok sayıda yumurta üretildiği geleneksel IVF tedavisinden önemli ölçüde farklıdır.

Önceki İçerikEmbriyo Transferi Sonrası Beslenme
Sonraki İçerikEmbriyo Transferi Sonrası Tutunma Nasıl Anlaşılır?