Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi

tüp bebek tedavisi ilaçları
tüp bebek tedavisi ilaçları

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Önemi; Tüp bebek tedavisinde en önemli aşamalardan biri olan ilaç tedavisi dikkatli yapılmalıdır. Tüp bebek tedavisinde ilaç tedavisi anne adayına yapılır. Anne adayının yumurtalarını, rahmini tedaviye hazırlamak bu süreçte gerçekleşir.

İlk olarak anne adayının adet sürecinin ikinci veya üçüncü günü hormon ilaçlarına başlaması gerekir. Bu hormon ilaçları uzmanınızın önerdiği saatte ve şekilde doğru yapılmalıdır. Yaklaşık iki hafta süren ilaç tedavisinde amaç yumurtaları olgunlaştırıp daha kaliteli hale getirmektir. Daha sonra yumurtalar istenilen olgunluğa geldiğinde ilaç tedavisi sonunda çatlatma iğnesi yapılır. Bu çatlatma iğnesi yumurta toplama öncesi yapılır. Yumurtaları çatlatıp topladıktan sonra spermler ile birleştirilmeye başlanır. Birleşen üreme hücreleri embriyo haline geldikten 3 veya 5 gün sonra anne adayına transfer edilir. Bundan sonraki aşama normal gebelik ile aynıdır.

Gebelik süresince kullanmanız gereken vitaminler veya ek takviye ilaçları sizin sağlık durumunuza göre belirlenir. Bu ilaçların da sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz açısından önemi büyüktür. Şeker veya tansiyon hastalarının hamilelik süresi boyunca kullanması gereken ilaçlara çok dikkat etmeleri gerekir. Her hafta tansiyon kontrolü önemlidir. Bebeğinizin kilosuna göre yine hamilelikte bebek odaklı ilaçlar uzmanınız tarafından verilebilir.

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların en büyük önemi zamanında ve doğru kullanılmasıdır. Zamanında ve doğru kullanılmayan ilaçlar yüzünden tüp bebek başarı oranı da düşmektedir.

Tedavi Esnasında İlaç Desteği Gereken Noktalarda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bazı hastalarımızda bulunan tüp bebek korkusunun yüksek bir bölümünün sebebi ilaç kullanımıdır. Bu evrede tüp bebek hastaları, “ilaç miktarrını yanlış ayarlamaktan ya da yanlış bölgeye uygulamak gibi endişelere kapılabiliyorlar. Hastalardaki bu düşünce kendilerinde bir korku ve tedirginlik oluşturuyor. Tedavinin 10-14 gün süren ovülasyon indüksiyonu (yumurtayı büyütme) döneminde hayatında belki de tek bir kere bile eline enjektör almamış olan bir kadından, kendisine yumurta büyütme iğnesi yapmasını istiyoruz. Elbette bu durum onları tedirgin ediyor.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken en önemli konu şudur ki:  hastaya tüp bebek iğneleri kullanmasının detaylı bir şekilde anlatılması ve gerekirse uygulamalı olarak gösterilmesidir. Gerek yumurta büyütme iğnesinin kullanımı gerekse yumurta toplama işleminden sonra kullanılan ilaçlar konusunda hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilmelidir. Bu eğitim hastanın endişelerini giderebileceği gibi tedavi sonrasındaki gebelik oranları üzerinde de önemli bir rol oynar.

Önceki İçerikÇatlatma İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde En İyi Yöntemler