Embriyo Transferi Sonrası Beslenme

Embriyo Transferi Sonrası Beslenme 

Bebek sahibi olmak dünyanın en güzel ve anlamlı anlarından birisidir. Çiftlerin büyük bir çoğunluğu evliliğin ilk yıllarında düzenli cinsel birleşme sonucunda bebek sahibi olabilmektedir. Ancak bazı çiftler tüm denemelere rağmen bebek sahibi olamamaktadır. Doğal yollardan bebek sahibi olmak isteyen çiftler tüm tedavi yöntemlerini denemesine rağmen sonuç hala başarısızsa tüp bebek tedavisi uygulamaktadır. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilen pek çok çift bulunmaktadır. Bu yöntemle çok sayıda kişiler bebek özlemini gidermektedirler. Tüp bebek yöntemi olarak çeşitli şekillerde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu yöntemler sayesinde sağlıklı ve çok daha kolay bir şekilde gebe kalma şansı bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisi uygulayan çiftlerin sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirebilmek için ve daha kolay ve sağlıklı hamile kalması için sağlıklı şekilde beslenmeleri önemlidir. Embriyo transferi sonrası beslenme olarak hangi besinlerin kullanılması ne tür vitamin ve mineraller alınması konusunda sizlere bilgileri yazımızın devamında vermeye çalışacağız.

Öncelikle Diyet  Programı Uygulanmalı

Hamile kalmayı zorlaştıran nedenlerin bazıları da aşırı kilo alımıdır. Yapılan diyet programı ile normal kiloya dönen pek çok kişi doğal yollardan da hamile kalabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde de diyet programı kişilere öncelikli olarak uygulanmalıdır. Kişiye özel diyet listesi hazırlanarak bu süreci doğru bir şekilde geçirmek önemlidir.

Tüp bebek tedavisi için başvuru yapan çiftler pek çok tetkiklerden geçtikten sonra aşırı kilo problemleri varsa bu konuda destek için çiftlere diyet listesi hazırlanır. Çok fazla kiloda olan çiftler için özel diyet listesi hazırlanır. Bu diyet listesi tedaviden önce, tedavi sırasında ve sonrasında da uygulanmaktadır. Bu şekilde gebelik sürecinin sağlıklı bir şekilde geçirilmesi sağlanmaktadır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Gören Çiftlerin Alması Gereken Besinler

Tüp Bebek Tedavisi Gören Çiftlerin Alması Gereken Besinler

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için normal hamilelik sürecinde alınması gereken besinler tüp bebek sürecinde de alınması gerekir. Tüp bebek tedavisi gören çiftlerin alması gereken besinler şöyledir:

  • A vitamini: A vitamini açısından zengin olan besinler olarak brüksel lahanası, çin lahanası, karnabahar, karalahana
  • E vitamini: Buğday tohumu, soya, yeşil yapraklı sebzeler E vitamini açısından zengin besinlerdir.
  • C vitamini: Portakal suyu, brüksel lahanası, brokoli gibi besinler C vitamini açısından zengindir.
  • Kalsiyum: soya, süt ürünleri, somon
  • Folik asit: Yeşil yapraklı sebzeler, buğday tohumu, turunçgiller folik asit açısından zengin besinlerdir.
  • D Vitamini: Süt ürünleri, somon
  • Çinko: Buğday tohumu, soya, istiridye gibi besinler çinkon açısından zengindir.
  • Esansiyel yağlar: Omega 3, omega 6, bitkisel yağlar, yalancı safran yağı gibi besinler bu yağlara örnektir.

Saymış olduğumuz tüm bu vitaminlerin gebelik öncesi ve sırasında alınması gerekir. Bu besinler hap şeklinde değil direk yiyeceklerle alınması daha sağlıklı olur. Bu şekilde gebeliğin daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi beklenir.

 

 

Önceki İçerikTüp Bebeklerde Sağlık Sorunu Olur mu?
Sonraki İçerikİlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Mümkün Mü?