Erken Menopoz Tedavi Edilir Mi?

Erken Menopoz Tedavisi

Kadınların% 4’üne kadarını etkileyen erken menopoz, bunu yaşayan kadınlar için zorlu bir geçiş olabilir. Neyse ki, erken menopoz belirtileri için etkili tedavi seçenekleri vardır. Alternatif yaşam tarzı, alternatif tıp ve ilaçlar bu soruna çözüm olabiliyor.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri ile Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopoz geçiren kadınlar için, yaşam tarzı faktörleri, sık ve ciddi bazı semptomların ne kadar olacağının en güçlü göstergesi olabilir. Hatta süptil yaşam tarzı değişiklikleri yaparak, erken menopoza giren birçok kadın, semptomlarında şiddeti azaldığını fark edecektir. Aşağıdaki liste, sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilecek günlük alışkanlıklar hakkında bir fikir verebilir:

Stres Yönetimi. Stresin vücut üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Stresi yönetmek için teknikler meditasyon, yoga ve aromaterapidir.

Duygusal destek: Hormon seviyelerindeki değişiklikler sadece kadınları fiziksel olarak değil, duygusal olarak da etkiler. Özellikle genç kadınlar için arkadaşlar ve aile önemlidir.

Kalsiyum:  Östrojen seviyeleri azaldıkça, kadınlar osteoporoz için daha büyük risk altındadır. Kemik sağlığını korumak için artan kalsiyum alımı önerilir.

Dengeli beslenme: Sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi, kadınların birçok menop

oz semptomunun şiddetini ve süresini azaltabilmelerinin en iyi yollarından biridir.

Düzenli egzersiz yapmak:  Egzersiz, kas esnekliği, kilo yönetimi, artmış kan akışı ve duygu durum stabilitesi gibi birçok şeyi geliştirir. Haftada beş gün en az 30 dakika fiziksel aktivite önerilir.

Sigara ve alkol alımını azaltmak:  Araştırmalar, düzenli olarak sigara içen kadınların erken menopoz yaşama eğiliminde olduklarını göstermiştir. Sigara ve alkol tüketimi semptom arttırıcıdır. Yaşam tarzı değişiklikleri bağlılık ve öz disiplin gerektirirken, bu yaklaşım erken menopoz semptomlarını yönetmenin en basit yollarından biridir. Yaşam tarzı değişiklikleri birçok semptomu engelleyebilse de, sorunu kaynağında ele almıyorlar.

 Erken Menopoz Tedavisinde İlaç KullanımıErken Menopoz Tedavisinde İlaç Kullanımı

Erken menopoz semptomlarının tedavisinde üçüncü yaklaşım, reçeteli ilaçlardır. Sonuçlar tipik olarak diğer tedavi seçeneklerinden daha hızlı ve daha doğrudan olmasına rağmen, riskler oldukça yüksek olabilir. Erken menopoz tedavisi olarak kullanılan en popüler ilaç seçeneği, hormon replasman tedavisi (HRT). HRT uzun yıllar boyunca popüler bir tedavi seçeneği olmasına rağmen, inme ve kalp hastalığı riski de dâhil olmak üzere kullanımı ile belirli yan etkiler vardır. Histerektomiye bağlı olarak erken menopoza girenler, östrojen meme kanseri riskini artırabilse bile genellikle sentetik östrojen reçete edilir.

 

Önceki İçerikAdenomiyozis Tedavisi
Sonraki İçerikMiyom Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?