Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

tüp bebek hamilelik belirtileri nelerdir
tüp bebek hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri, anne adaylarının en sık merak ettiği konulardan birisidir. Birçok anne adayı, heyecanla hamilelik belirtileri görmeyi beklemektedir. Hamilelik belirtileri, adet öncesi dönemde yaşanan semptomlarla oldukça benzerlik göstermektedir. Bu nedenle anne adayları için en önemli sorulardan birisi, hamilelik belirtilerinin ne zaman başlayacağıdır. Anne adaylarında gebeliğin ilk birkaç haftası içerisinde belirtilerin gözlenebilmesi mümkündür. Ancak bu durum tüm anne adayları için geçerli bir durum değildir. İlk birkaç hafta içerisinde belirtilerin net bir şekilde gözlenmesi mümkün olabildiği gibi birkaç ay herhangi bir değişiklik hissetmemek de mümkündür. Hamilelik belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Adet döneminde gecikme
 • Uyuma isteğinde artma
 • Göğüslerde hassaslaşma
 • Meme uçlarında karıncalanma hissi
 • Meme uçlarında koyulaşma
 • Hafif vajinal kanamalar
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Halsiz ve yorgun hissetme
 • Şişkinlik hissi
 • Vücut sıcaklığında yükselme olması
 • Koku hassasiyeti
 • Aşerme
 • Duygusal değişiklikler
 • Kasık ağrısı
 • Hamilelik testi

1-Adet Döneminde Gecikme
Regl döneminde gecikmeolması, en bilinen hamilelik belirtilerinden birisidir. Ancak bu belirti yalnızca düzenli adet takvimi bulunan anne adaylarında kendini göstermektedir. Adet gecikmesi hamilelik belirtilerinden birisi olsa da, önemle belirtmek gerekir ki bu durumun altında yatan farklı sebepler de olabilmektedir. Bazı kadın hastalıkları veya stres de adet döneminde değişikliklere neden olabilmektedir. Bu nedenle adet döneminizde gecikme olduğunda, hamile olduğunuzda şüphe ediyorsanız bu durumda diğer belirtilere dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde bir kanaate varmanız mümkün olacaktır.

2-Uyuma İsteğinde Artma

3- Göğüslerde Hassaslaşma 

Göğüslerde ağrı hissi, hamileliğin ilk belirtilerinden birisidir. Adet döneminden önce de pek çok kadının göğüslerinde ağrı ve hassaslaşma olabilmektedir. Bu ağrıdan daha şiddetli bir ağrı duyuyorsanız, diğer belirtileri de göz önünde bulundurarak hamilelik durumunu değerlendirebilirsiniz. Göğüs hassasiyeti özellikle hamileliğin 6. haftasından sonra artmaktadır.

4-Meme Uçlarında Karıncalanma ve Koyulaşma

Meme uçlarında karıncalanma hissi ve koyulaşma,hamilelikte görülebilecek bir diğer belirtidir. Hamilelik hormonlarının vücutta salgılanmaya başlaması göğüslerde kan akışının artmasına neden olmaktadır. Bu durum meme uçlarında karıncalanma hissine neden olabilmektedir. Döllenme yaşandıktan sonra ilk haftadan itibaren bu belirtinin gözlenmesi mümkündür. Göğüslerde hassasiyet ile birlikte meme uçlarında koyulaşmada söz konusu olabilmektedir. Koyulaşma belirtisi genellikle hamileliğin 8. haftasından itibaren görülmektedir. Vücutta renk değişimleri, yalnızca meme uçlarında kendini göstermemektedir. Bunun yanında vajina ve vulvada da renk değişimleri söz konusu olabilmektedir.

5-Hafif Vajinal Kanamalar 

Hafif derecede vajinal kanama, hamilelik döneminde rastlanabilecek bir diğer belirtidir. Hamilelik döneminde vücutta hormon artışı olmaktadır. Bu artış nedeniyle hafif kanamalar görülmesi mümkündür. Kanamalar genellikle iç çamaşırında pembe veya kahverengi renkte görülmektedir. Hamileliğin erken dönemindeki belirtilerden birisidir. Hafif vajinal kanamalar dış gebeliğin veya ceninin Rahime yerleşmesiyle ilgili olabilir.Mutlaka kan yeti ile en kısa  zamanda gebelik testiyle durum doktor kontrolünde takip edilmelidir.

6-Sık İdrara Çıkma İhtiyacı

Sık tuvalete gitme ihtiyacı, döllenmeden sonraki iki – üç haftadan sonra görülebilen bir durumdur. Hamilelik döneminde hormonlarda değişimler meydana gelmektedir. Bu nedenle idrara sık çıkma durumu oluşabilmektedir. Vücuttaki kan hacminin artması ve böbreklerin normale göre daha verimli çalışmaya başlaması da idrara gitme ihtiyacını arttırmaktadır.

Son olarak rahmin genişlemesi ve mesaneye baskı yapması da idrar tutulma hacmini azalttığı için idrara sık çıkma durumu gözlenebilmektedir.

Sık idrara çıkan kişilerde ağrı eşlik ediyorsa ve rengi bulanıksa mutlaka idrar testi yaptırılmalıdır.

7-Mide Bulantısı 

Bulantı ve kusma, hamilelik döneminde en sık karşılaşılan belirtilerden birisidir. Özellikle gebeliğin ilk 4 ayında, sıklıkla mide bulantısı ve kusma yaşanabilmektedir. Bazı anne adaylarında 4 aydan sonra da bulantı görülmesi söz konusu olmaktadır.
8-Baş Dönmesi
Baş dönmesi, hamilelik döneminde ilk haftalarda görülen hamilelik belirtileri arasındadır. Rahimde baskı oluşması ve yeterli kan pompalanmaması hamileliğin ilk dönemlerinde baş dönmesine neden olabilmektedir.

9-Halsizlik Hissi

Yorgunluk hissi, hamilelik döneminde karşılaşılabilen bir diğer durumdur. Kusma ve mide bulantısı ile yaşanmaktadır. Genel olarak hamileliğin 6. haftasından itibaren görülmeye başlamaktadır. Hamilelik hormonlarının vücutta artmaya başlaması, yorgunluk hissini de beraberinde getirmektedir.

Halsizlik hissi günün erken saatlerinde başlayabileceği gibi günün farklı bir saatinde de görülebilmektedir. Genellikle erken saatlerde gözlendiği için “sabah hastalığı” olarak da adlandırılmaktadır.

10-Şişkinlik Hissi

Şişkinlik hissi, hamileliğin en erken gözlenecek belirtilerinden birisidir. Vücutta meydana gelen hormonal değişiklikler şişkinlik hissine neden olabilmektedir.

11-Vücut Sıcaklığında Yükselme Olması
Vücut sıcaklığında artış, hamilelik döneminde meydana gelen bir diğer durumdur. Hamilelik döneminde vücut sıcaklığı 1 derece kadar yükselmektedir. Hamilelik süreci boyunca da düşüş yaşanmamaktadır. Normal vücut sıcaklığından daha yüksek bir vücut sıcaklığına sahipseniz ve bu belirtiye diğer belirtiler arasından da eşlik edenler varsa, hamilelik durumunu göz önünde bulundurabilirsiniz.

12-Koku Hassasiyetinde Artış

Koku hassasiyetinde artma olması, hamilelik döneminin bilinen belirtilerinden bir diğeridir. Anne adaylarında kokulara ve yiyecek içeceklere karşı hassasiyet gözlenmektedir. Hamilelik döneminde koku alma duyusu keskinleşmekte ve çok daha fazla koku almaya başlanmaktadır. Bu durum sevdiğiniz yiyecek ve içeceklerden uzaklaşmanıza sebebiyet verebilmektedir.

13-Aşerme

Aşerme, hamileliğin belirtileri arasında en bilinenlerden birisidir. Anne adaylarının bazı yiyeceklere ve içeceklere karşı büyük bir istek duyması mümkündür. Bunun tam tersi olarak bazı yiyecekleri ise hiç istememek hatta tiksinmek, hamilelik döneminde olağan bir durumdur. Aşerme belirtisi genellikle hamileliğin ilk üç ayında kendini göstermektedir. Ancak diğer belirtiler gibi bu belirtinin de herkeste yaşanacağını söylemek mümkün değildir.

14-Duygusal Değişiklikler

Duygusal durumda değişiklikler olması, hamilelik döneminde yaşanabilecek bir diğer belirtidir. Hamilelik sürecinde anne adaylarının hormon yapısında birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu durum duygusal yönden değişiklere neden olabilmektedir. Anne adayında hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren sebepsiz üzülme, öfkelenme veya sevinme gibi değişiklikler olması kabul edilebilir bir durumdur.

15-Kasık Ağrısı 

Kasıklarda ağrı, hamileliğin erken döneminde görülebilecek belirtilerden birisidir. Genellikle 4 ve 5. haftalarda görülmektedir. Embriyonun rahim içine yerleşmesi nedeniyle oluştuğu bilinmektedir. Hafif şiddette meydana gelen kasık ağrıları, beklenen bir durumdur. Pek çok anne adayının yaşaması muhtemeldir. Ancak hareket kısıtlılığına neden olan şiddetli ağrı ve ağrıyla birlikte kanama olması durumunda doktora başvuru yapılması önemlidir.

16-Hamilelik Testi

Gebelik testi, gebe olup olmadığınızı anlamanın en kesin yollarından birisidir. Adet gecikmesi yaşadıktan sonra ilk günden itibaren hamilelik testi yaptırabilmeniz mümkündür. Hamilelik testinde iki çizgi olması, hamile olma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Bu test hamile olup olmadığınız konusunda bir kanaate varmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte tarafınızın hamile olup olmadığına dair en net bilgiyi jinekologlar verecektir. Hamilelik testlerinin iki farklı türü bulunmaktadır. Evde hamilelik şüphesiyle yapılan test idrar testidir. Diğer türü ise kan testidir. Kan testi nispeten daha pahalı olan ve daha uzun sürede sonuç veren bir testtir. Bununla birlikte hamilelik belirtileri olan ve idrar testi yaptıran kişilerin daha kesin sonuç almasını sağlamaktadır. Bu testin idrar testine kıyasla avantajlı olan yanları şu şekilde sıralanabilmektedir:

İdrar testinden bir hafta daha erken gebelik tespiti yapabilmektedir.

Anne adayının kanındaki hamilelik hormonu seviyelerini tespit etmektedir. Bu sayede sağlık değerlendirmelerinin de yapılabilmesini sağlamaktadır.

Önceki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Merkezi
Sonraki İçerikDondurulmuş Embriyo Transferi