Tüp Bebek Merkezi Seçimi

tüp bebek merkezi seçimi
tüp bebek merkezi seçimi

Tüp bebek merkezi seçimi; Her çift bebek sahibi olarak bebeklerini büyütmek ve hayattaki en büyük eserleriyle gurur duymak isterler. Normal koşullarda bebek sahibi olamayan çiftler ise eskiden çok büyük bir hayal kırıklığı yaşarken, günümüzde tüp bebek tedavisi yöntemi bu çiftlere umut oluyor. Tıp teknolojisinin günümüzde geldiği seviye ise tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmayı daha da kolaylaştırmıştır.

Teknoloji her ne kadar geliştiyse de tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmak isteyen çiftler, tüp bebek merkezi seçiminde çok dikkatli olmalıdır. Her tüp bebek merkezinin aynı şartlarda ve teknolojik imkanlarda hizmet vermemesi bunun en büyük nedenidir. Tüp bebek tedavisi sayesinde bebeklerini kucaklarına almak isteyen çiftler, başvurmayı düşündükleri, özellikle Kıbrıs tüp bebek merkezi ile ilgili ayrıntılı bir araştırma yaparak bilgi edinmeyi ihmal etmemelidir.

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çiftlerin doğal yollardan bebek sahibi olamayacağı uzman kontrolü ve tetkiklerin ardından netleşince alternatif olarak tüp bebek tedavisi düşünülmelidir. Tüp bebek tedavisi düşünürken, bir yandan da tüp bebek tedavi merkezleriyle ilgili detaylı araştırmalar yapılmaya başlanmalıdır. Tüp bebek tedavi merkezi seçerken dikkat edilmesi gerekenler ise şöyle sıralanabilir;

  • Tüp bebek tedavisini yapacak olan embriyologların alanında uzman hekimler olmasına dikkat edilmelidir.
  • Tüp bebek merkezinin faaliyetlerini uzun süreden beri devam ettiriyor olması gerekir.
  • Tüp bebek tedavisini gerçekleştiren uzmanın yanı sıra tüp bebek tedavisinde yer alacak ekip de kaliteli ve alanında uzman olmalıdır.
  • Tüp bebek merkezinde daha önce tedavi gören çiftlerin olmasına ve tüp bebek merkezi hakkında olumlu yorumlar yapmış olmalarına dikkat edilmelidir.
  • Hastalarla iletişime nasıl geçildiğine ve hijyen kurallarına uyulup uyulmadığına da dikkat edilmelidir.
  • Yaş aralığına göre tüp bebek tedavisinin başarı oranının yanı sıra canlı doğum oranı da araştırılmalıdır.
  • Tüp merkezinin belgelerinin tam olduğundan ve fiziki yeterliliğinden kesinlikle emin olunmalıdır.

Çiftler, bebek sahibi olmak için son umutlarını tüp bebek merkezinden alacakları tedaviye bağladığı için tüp bebek tedavisi kesinlikle basite alınmamalıdır. Olumsuz sonuçlanan her tüp bebek tedavisinin çiftlerdeki psikolojik etkisi negatif olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Hekim Neden Önemli?

Tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanmasında ki önemli adımlardan birinin de tüp bebek tedavisini gerçekleştiren hekim olduğu bu konunun uzmanları tarafından da dile getirilmektedir. Bu nedenle tüp bebek merkezi hakkında araştırma yapılırken ve tüp bebek merkezinin hekimlerinin de detaylı bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Hekim hakkındaki bilgiler, tüp bebek merkezinin resmi internet sitesinden öğrenilebileceği gibi hekimleri isimleriyle doktor sitelerinden araştırılarak da öğrenilebilir. Hekimin tüp bebek tedavisinde uzman ve tecrübeli olması, bu tedavinin başarıyla sonuçlanma şansını artırmaktadır. Bundan dolayı tüp bebek doktoru seçimine çok dikkat edilmelidir. Dr. Halil İbrahim TEKİN, tüp bebek tedavisi konusunda en tecrübeli hekimlerden bir tanesidir.

tüp bebek merkezi seçimi
tüp bebek merkezi seçimi

Tüp Bebek Tedavisinde Ekip Neden Önemli

Tüp bebek tedavisini uygulayacak hekim kadar önemli bir diğer hususta bu tedavi sürecinde hekime yardımcı olacak ekiptir. Hekime yardımcı olacak ekibin tüp bebek tedavisindeki yetkinliği ve yeterliliği ile hekimin sunduğu orderları yerine getirmesi önemlidir. Hatta ekibin kaliteli ve alanında uzmanlaşmış kişilerden oluşması, anne adayının kendisini rahat ve güvende hissetmesi açısından da çok büyük önem taşımaktadır. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki tüp bebek tedavisinin asıl uygulamalarını hekime yardımcı olan ekip gerçekleştirmektedir. Tüm bu etkenlerden ötürü tüp bebek tedavisinde sadece hekimin araştırılması yeterli değildir. Hekimle birlikte çalışacak ekibinde iyi araştırılması gerekmektedir.

Ülkemizde Tüp Bebek Tedavi Merkezleri ve Hizmetleri

Türkiye’de ve Kıbrıs’ta tüp bebek tedavi merkezlerinin teknolojik altyapısı ve tüp bebek tedavisindeki başarı oranları dünya ülkeleriyle kıyaslandığı zaman ilk ona girmektedir. Ayrıca tüp bebek tedavi masrafları birçok Avrupa ülkesinden ve Amerika Birleşik Devletleri’nden daha ucuzdur.

Kıbrıs’ta tüp bebek tedavi merkezi seçiminde teknolojik hizmetler, tedaviyi uygulayacak doktor ve ekibi ile tedavi fiyatları temel kriterleri oluşturmaktadır. Bazı çiftler ekonomik avantajlarından dolayı tüp bebek tedavisi için ucuz tüp bebek tedavi merkezlerine yönelse de ekonomik avantaj kesinlikle tek kriter olmamalıdır.

Ayrıca KKTC’de bazı tüp bebek tedavi merkezleri başlangıçta maliyeti düşük göstermek için anestezi, ön testler, kontroller ve ultrason masraflarından bahsetmemektedir. Tüp bebek tedavisi başladıktan sonra bu maliyetlerin eklenmesiyle toplam masraf ilk aşamada belirtildiğinden çok daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle tüp bebek merkezinin ilk aşamada belirttiği ücretin, tedavi boyunca uygulanacak olan tüm işlemleri kapsayıp kapsamadığı kesinlikle sorulmalıdır.

Tüp Bebek Merkezinin Hizmet Anlayışı

Tüp bebek merkezlerinin sunduğu kaliteli tıbbi hizmetler ve tıbbi hizmetlerin yoğunluğu tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanmasında maalesef yeterli değildir. Çünkü seçilecek tüp bebek merkezinin hizmet anlayışının hasta odaklı olması da gerekir. Ayrıca hasta odaklı hizmet anlayışı annenin kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Bebek sahibi olmak için son umutlarını tüp bebek tedavisine bağlayan çiftler açısından tüp bebek tedavi süreci çok aşırı stresli olduğundan tedavi sürecinin çok doğru yönetilmesi gerekir. Aksi takdirde bu süreç, tıbbi problemlerin yanı sıra psikolojik problemleri de beraberinde getirir. Bu nedenle tüp bebek tedavisinde başarılı olarak değerlendirilen tüp bebek merkezleri bu sürecin iyi yönetilmesine çok iyi odaklanmaktadır.

Önceki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Rahim Filmi
Sonraki İçerikSitoplazma ve Mitokondri Nakli