Tüp Bebek Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Başarılı Bir Gebelik İçin Yaşam Kalitenizi Arttırın

Tüp Bebek Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Bu tedaviye karar verdikten sonra tüm tetkikleri yaptırıp uygun tedavi yöntemi seçilmeden önce tedavi öncesi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmenizde yarar vardır. Tüp bebek öncesi beslenme  alışkanlığı olarak şunlara dikkat edilmelidir; Aşırı kilolu yapınız varsa öncelikle bu konuda uzman diyetisyene gidilmeli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye çalışmalısınız. Gerek normal yollardan gerekse tüp bebek tedavisi ile gebe kalmanın önündeki engellerden birisi de aşırı kilolardır.

Çok kilolu olan kişilerin bu bakımdan gebe kalma şansı zordur. Bu açıdan diyetisyen yardımıyla ideal kiloya kavuştuktan sonra beslenme şeklinize düzenli olarak önem vermeniz gerekir. Bu noktada sağlıklı bir beslenme menüsü için almanız gereken gıdalar içinde E vitamini içeren baklagiller, soya ürünleri, buğdaygiller gibi besinler, A vitamini içeren kara lahana, karnabahar gibi sebzeler, C ve D vitamini içeren süt ve süt ürünleri, Kalsiyum, demir, çinko içeren besinle, Omega 3 ve Omega 6 içeren besinler almanız tedavi öncesinde sizlere oldukça yararlar sağlayacaktır. Böylece tedavi öncesinde vücudunuzu en iyi şekilde arındırarak tedaviye hazır hale getirebilirsiniz.

Tüp Bebek Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?Başarılı Bir Gebelik İçin Yaşam Kalitenizi Arttırın

Gebe kalmak için tüp bebek tedavisinde beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Bu konuda belirttiğimiz gibi sağlıklı yiyeceklerle beslenmeli ve sağlıksız olan her türlü gıdalardan ve besinlerden uzak durulmalıdır. Özellikle fastfood tarzı hazır gıdalardan, çok yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Sigara ve alkol kullanılıyorsa mutlaka bırakılmalıdır. Tüm bu hususlara dikkat etmeniz tedavi öncesinde iyi bir hazırlık yapmanız için önemlidir. Tüp bebekte başarı şansını arttırmak için yaşam kaliteniz arttırarak gebe kalma şansınızı yükseltebilirsiniz. Beslenme haricinde egzersiz ve yürüyüş yapmak da beden ve ruh sağlığınız için iyi gelecek ve çok daha sağlıklı gebelik süreci, geçirmenizde yararlı olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek yöntemi ile gebe kalmaya çalışmak normal yollardan çocuk sahibi olamayan kişilerin tercih ettiği yöntemlerden birisidir. Bu tedavi yöntemi ile gebe kalmayı başarmış çok sayıda çift bulunmaktadır. Tüp bebekte başarı şansı çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlardan en önemlisi kadının yaşıdır. Kadının her adet döngüsünden sonra yumurta rezervi git gide azalmakta ve ilerleyen yaşlarda yok denecek az sayıya ulaşmaktadır. Bu bakımdan tüp bebek tedavisinde 35 yaş üstü kadınların gebe kalma şansı azken bu yaş altı kadınlarda başarı şansı daha yüksel olduğu kabul edilmektedir.

Ancak bazı durumlarda doğurganlık düzeyi yüksek olan ileri yaştaki kadınlarda da tüp bebek başarısı elde edilmektedir. Bunlar dışında kadının rahim içinin gebelik için elverişli olup olmaması, kadın ve erkekte açıklanamayan kısırlık gibi durumlar da tüp bebekte başarı şansınız etkilemektedir. Aynı zamanda kadının aşırı kilolu olması ve yediği besinler de tüp bebekte başarı şansını etkileyen faktörler içindedir.

Önceki İçerikTüp Bebek Düşük Neden Olur?
Sonraki İçerikTese Ameliyatı Kaç Kez Yapılır?