Ana Sayfa Blog Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri

Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri

0
Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri
tüp bebek tutması belirtileri

Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri

Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri; Tüp bebek tedavisinde başarılı sonuca ulaşıldığında belli belirtiler oluşur. Doğal olarak başarısızlık yaşandığında da durumu anlamak için belli belirtiler yer almaktadır.

İlk olarak tedavi süresi başladıktan sonar embriyo transferi yapılır. Embriyo transferi yapıldığı andan itibaren geçen 12 gün sonra gebelik testi yapılır. Bu 12 gün geçmeden anne adayı eğer adet olur ise gebelik gerçekleşmemiş demektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir kıstas vardır. Bazen bu 12 günlük süreçte adet kanaması değil de daha açık renkli bir kanama meydana gelebilir. Bu kanamanın adet ile karıştırılmaması gerekir. Bu yüzden kesin karar vermek için 12 gün sonunda mutlaka kan testi yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tutmamasının Belirtileri Embriyonun rahimde tutunması;

Embriyonun rahimde tutunması için belli başlı kriterler söz konusudur. İlk olarak anne adayının Rahim kalınlığı gebeliğin oluşmasına büyük etkendir. Eğer anne adayının rahim zarının kalınlığı 8 mm düşük ise başarısızlık oranı artmaktadır.

Anne adayının sağlık durumu da önemli etkendir. Daha önce çeşitli Rahim veya yumurtalık ile ilgili ameliyat, operasyonlar geçirmiş adaylarda bu etkenlerden dolayı tüp bebek tedavisinde başarı oranı düşebilir. Ayrıca anne adayında polip veya miyom gibi sorunların olması da başarısızlık nedenleri arasında gösterilebilir.

Embriyo transferi yapılmadan önce döllenen yumurtalar arasında oluşan en kaliteli embriyoyu seçmek önemlidir. Kalitesiz embriyo seçimi de gebeliğin oluşmasını büyük oranda etkilemektedir.

Transferden sonra embriyo rahme tutunmuş ise damarlanma gerçekleşir. Damarlanma gerçekleşirken herhangi bir sorun ortaya çıkar ise başarısızlık meydana gelebilir. Bunların dışında başarısızlık nedenleri ve belirtileri için uzmanınız ile görüşmeniz en doğru karar olacaktır.

Belirtiler

1-Lekelenmeler
Embriyo transferi sonrası en sık rastlanılan gebelik belirtisi açık renkte kanama ya da lekelenmeler olabilmektedir.  Burada kanamanın rengi ve miktarının önemli olduğu unutulmamalıdır.   Kanamanın rengi koyu kahve ya da siyah ise bu embriyoların anne adayının rahimine tutunmuş olduğunun göstergesidir.  Fakat kanamanın rengi açık kırmızı ya da adet dönemindeki kanama ile benzer de olabilir. Bu embriyoların tutunmadığı anlamına gelmemektedir. Kanama çok fazla oluyor ise bu durum hakkında doktor mutlaka bilgilendirilmelidir. Bel ve kasık ağrısı yine hafif şekilde kendini belli edebilir. Ağrı kesici ilaçlar doktorun bilgisi haricinde kesinlikle kullanılmamalıdır.

2-Kramplar
Transfer sonrası nadiren de olsa bazı anne adaylarında ara ara kramplar olabilmektedir. Bu kramplar adet dönemindeki kramplar ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle çoğu anne adayı embriyoların tutunmadığını ve âdetinin geleceğini düşünmektedir.

3-Göğüs’te oluşan hassaslıklar
Tüp bebek tedavisine başlayan anne adayları kullanmış oldukları ilaçların etkisinden hemen Göğüslerinde hemen farklılık olabilmektedir. Örneğin; göğüslerde ağrı ve hassaslık transfer sonrası anne adayları tarafından en sık rastlanılan gebelik belirtisidir. Burada unutulmaması gerekilen en önemli nokta anne adayları tedavi için progesteron içerikli ilaçlar kullanmış oldukları için hamile olmasalar da transfer sonrası bu tarz gebelik belirtilerini yaşayabilmektedirler.

4-Adet olmaması
Transfer işlemi gerçekleştikten 12 gün sonra eğer anne adayı adet olmamışsa kendisinden kanda hamilelik testi yaptırması istenilmektedir. Eğer gebelik oluşmayıp anne adayı âdetini henüz görmemiş ise bu durumu kendi doktoruna bildirmesi önerilmelidir.

5-Mide bulantısı ve kusma
Vücuttaki hormon değerlerinin değişmesi sonucunda kimi anne adayı transfer sonrası kusma ya da mide bulantısı olduğunu söylemektedirler.  Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetler de özellikle sabah vakitlerinde belirginleşen belirtilerdendir. Aynı zamanda sabah değil, gebeliğin ilerleyen zamanlarında da kusma durumu görülebilir. Gebeliğin ilk haftası anne adaylarının daha çok kustukları zaman dilimidir.

Transfer sonrasında anne adayları kendilerine söylenen tarihte kanda hamilelik testi yaptırmalıdır. Sabırsız olup öncesinde idrarda yapılan hamilelik test  sonuçlarına göre hareket etmemeleri ve kanda yapılan test sonucunu doktoruna bildirmeli, doktorunun söyleyeceği bilgiler doğrultusunda hareket etmelidirler.