Yumurta Rezervi Arttırılabilir mi?

yumurta rezervi arttırılabilir mi
yumurta rezervi arttırılabilir mi

Yumurta rezervi arttırılabilir mi ? Yumurta Rezervi Az Olan Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi; Kadınlarda yumurtalık rezervinin az olmasının belli başlı nedenleri bulunmaktadır. Kısırlık sorunları, ilerleyen yaş, menopoz, erken menopoz, yumurtalık hastalıkları gibi nedenler yüzünden kadınlarda yumurtalık rezervi az olabilir. Yumurtalık rezervi az olan kadınlarda doğal yollar ile bebek sahibi olma şansı da azdır.

Yumurta rezervi az olan hastaya tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Fakat burda asıl sorun az olan yumurtaların ne kadar olgun ve kalite olduğudur. Eğer yumurtalar kaliteli değiller ise tüp bebek şansıda hemen hemen yok olmaktadır. Kadınlarda yaşın yanında yumurtalık rezervide hamile kalma konusunda büyük önem taşır. Eğer gerekli ilaç tedavisi yapıldıktan sonra anne adayından kaliteli ve olgun yumurta toplanamaz ise tüp bebek tedavisi başarısız olur.

Anne adayının olan yumurtalarını daha kaliteli ve olgun hale getirmek için hormon ilaçları tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir. Bu ilaçlar sonunda çatlatma iğnesi yapılarak yumurta toplama işlemi yapılır. Ne kadar fazla olgun ve kaliteli yumurta toplanırsa gebelik şansı da aynı oranda artacaktır.

Genelde kadınlarda 30’lu yaşların başından itibaren gebelik şansı giderek azalmaktadır. Bunun sebebi yumurtalıklarında sizinle birlikte yaşlanmasıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen yetişkinlerin yaş, yumurtalık kalitesi gibi durumları göz önüne alarak hareket etmeleri gerekmektedir.

Yumurta Rezervi Nedir?

Tüm kodların üretebildiği yumurta miktarı kendi doğumundan itibaren bellidir. Bu yumurta rezervi olarak adlandırılmaktadır. Kadının yaşı ilerledikçe yumurta rezervi azalmaktadır. Özellikle 38 yaş sonrası yumurta rezervinin ve kalitesinin düşmesi sonucunda doğurganlık yeteneği de 40’lı yaşlardan sonra bu durumun devam etmesi ile birlikte yumurtalıklar görevlerini yerine getiremez ve yumurta sayısı sıfırlanır. Bu süreç ile artık kadın adetten kesilir ve menopoz denilen döneme girer.

Kadının yumurtalıklarının durumu ve yumurtalarının sayısı ile kalitesi aslında bir bakıma doğurganlığının da göstergesidir. Yumurta rezervi azaldığında kadının gebe kalma şansı da azalır. Yumurta sayısının ve kalitesinin artması gebe kalabilme şansını artıran önemli bir faktördür. Tüp bebek tedavisi ile birlikte çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba adayları için dikkat edilmesi gereken bir konu da yumurta rezervlerinin takibidir.

Önceki İçerikEmbriyo ve Yumurtaların Güvenliği
Sonraki İçerikÇatlatma İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?