Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir mi

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi
Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Yapılabilir Mi? ; Tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftlerin çoğu bu tedavinin dini açısından caiz olup olmadığını merak eder. Bu konu hakkında tereddütler yaşar. Tüp bebek tedavisi dini açıdan herhangi bir sakınca içermez. Tüp bebek işleminde kullanılan üreme hücreleri tamamen anne ve baba adayına aittir. Tüp bebeği normal yol ile bebek sahibi olmaktan ayıran unsurlar ilaç tedavisi ve birleşmenin laboratuvar ortamında yapılmasıdır.Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak kimi sağlık sorunları nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerin en büyük çözüm yollarının başında geliyor. Yüzlerce çift, tüp bebek tedavisi yöntemiyle çocuk sahibi olmaya çalışıyor ve bu giderek artıyor.

Ramazan’ın yaklaştığı bugünlerde bu çiftlerin aklını kurcalayan soruların başında ise hem oruç tutup hem de tüp bebek tedavisine devam edip edemeyecekleri sorusu geliyor. Öncelikle tüp bebek tedavisi acil bir tedavi değil. İsteyen hastalar ramazan ayından sonra da tüp bebek tedavisi yaptırabilirler. Ya da Ramazan nedeniyle oruç tutarken kendini güçsüz hisseden anne adaylarımız tedaviyi Ramazan sonrasına da bırakabilir.

Hem oruç tutup hem de tüp bebek tedavimi sürdürebilir miyim?

Tüp bebek tedavisinde en önemli noktalardan biri de dengeli beslenip hem anne hem babanın ihtiyacı olan mineralleri almalarıdır. Şayet anne adayımız dikkatli beslenebiliyor, yeteri kadar protein, yeteri derecede yağ, karbonhidrat alabiliyor, vücut direncini, enerjisini koruyup günde iki litre de su içebiliyorsa hem tüp bebek tedavisini devam ettirip hem de oruç tutmasında sorun yok. İğnesini iftardan sonra yaptırabileceğinden burada da bir sorun yok. Zaten ilaçları günde bir kere alınmak üzere veriyoruz. Ancak bazı kişiler var ki sabah sahura kalktıklarında bir bardak su içip gündüz yatarak oruç tutuyorlar. Böyle kişiler yeteri derecede beslenemediklerinden ve gerekli sıvıyı alamadıklarında tüp bebek tedavisi yapmaları halinde başarılı sonuç alamayabilirler. Yine yumurta toplaması için hastaneye gidildiğinde zaten aç gidiliyor çünkü o gün anestezi veriliyor. Hastamızın bunu bir cerrahi müdahale kabul edip o gün oruç tutmamasını tavsiye ediyoruz.

Tüp bebek tedavisi olmak isteyen aile için ilk aşama anne adayının belli bir süre ilaç tedavisi görmesidir. Daha süre bu süre zarfı sonunda anne ve baba adayından alınan üreme hücreleri özel bir laboratuvarda özel bir sıvı içeren kapta birleştirilir. Embriyolar oluştuktan sonra aralarında en kaliteli olan embriyo ve embriyolar anne karnına transfer edilir. Daha sonra kan testi yapılır ve gebelik durumuna bakılır.

Oruç Tutarken Tüp Bebek Tedavisi Ramazan ayı;

Ramazan ayı yaklaştığı için tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftler ramazanda bu tedavinin oruç tutumaya engel olup olmadığı merak etmektedirler. Tüp bebeğin oruç tutmaya herhangi bir engel durumu yoktur. Durumunuz veya sağlık koşullarınız çok özel olmadığı takdirde ramazan ayında size engelleyecek bir tedavi yöntemi değildir. Eğer ilaç kullanmanız gerekiyor ise uzmanınız onayladığı sürece ilaçlarınızı iftar saatinden sonra kullana bilirsiniz.

Önceki İçerikTüp Bebek Tutmamasının Belirtileri
Sonraki İçerikTüp Bebek Tedavisinde Rahim Filmi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here