Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler
Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler; Tüp Bebek Tedavisi yumurta ve sperm katılmadan kadının vücudunun dışında gerçekleşen bir işlemdir. Birkaç yumurta aynı anda yumurtalıklarda olgun olarak bulunabilir, böylece bir kadın bu işlemden önce doğurganlık ilaçları verilebilir. Bu prosedür vajinanın üzerinden iğne takmadan yapılır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

Doktor, bir ultrason makinesi yardımıyla yumurtalıkların konumunu iğne ile yönlendirir. Diğer yöntem, laparoskopi denilen küçük ince bir lens görüntüleme ile tüp, göbekten küçük bir kesi yapılarak sokulur. Bu yöntem doktorun, video monitöründe hastanın içini görmek ve, yumurtalıklarını bulmak için kullanılır.

Yumurta çıkarıldıktan sonra, bir laboratuvar kabından veya deney tüpünden sperm ile karıştırılır. Yumurta birkaç gün izlenir. Aşılama ile oluşan hücreler bölünmeye başlar, daha sonra kadının rahmine iade edilir.

Mikroenjeksiyon yöntemi

Bu yöntemde sperm sayısı ve hareketliliğinin az, şekil bozukluğunun fazla olduğu durumlarda, cerrahi olarak sperm bulunma durumlarında, kadından toplanan yumurta sayısının az, kalitenin düşük olduğu, yumurta zarının kalın olduğu durumlarda; açıklanamayan kısırlık olgularında ve daha önce IVF başarısızlığı yaşamış çiftlerde kullanılır. Toplanan yumurtalar ayıklama işlemine tabii tutularak çevresindeki hücrelerin artıklarından arındırılır ve olgun olanları seçilir.

Döllenme işlemi

Döllenme işleminde yumurtalar toplandıktan yaklaşık 2-6 saat sonra yapılır. Spermler, embriyolog tarafından mikroskop altında mikromanipulator adı verilen özel bir cihazın yardımı ile yumurtanın içine ince bir iğne ile enjekte edilir. İnkübatörde bekletilerek 16-18 saat sonra döllenme kontrolü yapılır.

In-Vitro Maturasyon yöntemi

In-Vitro Maturasyon yöntemi, yumurta rezervi çok fazla olan kişilerde ve oluşabilecek bir takım riskleri ortadan kaldırmak kaydıyla uygulanır. Bu yöntemde yumurtalar olgunlaşmadan toplanarak dışarıda olgunlaştırılır. Uygulanmasında çok seçici davranılmalıdır, çünkü bu yöntemle her zaman yeterli sayıda uygun yumurta elde edilemeyebilir.

Tüp bebek tedavisinde, cilt altına ve kas içine yapılan uyarıcı iğneler ile uyarılma süreci başlatılır. İşleminin olumlu sonuçlanması, kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır. Uyarılma süreci yaklaşık 10 gün sürer. Doktor kontrolünde yumurtalıkların gelişimi takip edilen bu süreçte, ultrasonografi yapılır ve gerektiğinde kandaki hormon düzeyine bakılıp ilaçların dozunda ayarlama gerçekleştirilir. Yumurta gelişiminin takibi sürecinde, eğer yeterli sayıda yumurta olgunlaşmış ise HCG enjeksiyonu yapılır ve yumurtaların toplanması bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanır. Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici ilaçlar verilebilir veya anestezi uygulanabilir. Yumurtalar toplandıktan sonra doktor kontrolü gerçekleşir ve seçilen yumurtalar anne rahmine geri yerleştirilir. Son aşama olan embriyo transferi işleminden önce, anne adayı su içip idrar torbasını doldurur ve transfer işlemi sırasında embriyolar ile yüklenmiş olan bir katater, vajenden ve rahim ağzından geçirilerek rahim içerisine yerleştirilir. Embriyolar rahim içerisinde bırakılır. Bu aşamanın ardından normal gebelik süreci başlamış olur.

Önceki İçerikNGS ile Gebelik Şansını Artırmak Mümkün Mü?
Sonraki İçerikKıbrıs Tüp Bebek Merkezi Neden Kuruldu

1 YORUM

  1. Tüp bebek yönteminde hücreler rahme aşılanma aşamasında bir acı sızı ya da sonrasında ağrı oluyor mu, bu konuda çok tereddüt ediyorum açıkcası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here